Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, śląskie

Dzisiaj przenosimy się do tej części historycznej Małopolski, która znajduje się w granicach województwa śląskiego. Otóż na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego leży urocza miejscowość Podzamcze, która znajduje się w gminie Ogrodzieniec (powiat zawierciański). Najważniejszym zabytkiem omawianej osady jest zamek. W sąsiednim Ogrodzieńcu można podziwiać barokowy kościół. Zapraszam na spacer po jednym z ważniejszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd. Warto też dodać, iż znajdujemy się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Centrum Podzamcza

Kościół w Ogrodzieńcu

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 11 września 2023 r.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Miejscowość posiada dwa ciekawe zabytki: zamek i kościół. Oba sięgają doby średniowiecza – czasów budowli z kamienia. W Ogrodzieńcu jedna pełniła funkcje obronne, chociaż z czasem nie tylko, bo była siedzibą wielu rodów, natomiast druga – centrum życia duchowego mieszkańców tej osady.
    Zamek, co jeszcze dziś zdradzają mury, był potężny i majestatyczny, znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd. Obie budowle, jedna w stanie, niestety, ruiny- inna zadbana- są świadkami dawnych polskich dziejów , którymi mamy się szczycić, i to niezależnie, z którego regionu pochodzimy.