Gotycki kościół pw. Krzyża Świętego w Kieżmarku, Słowacja

Gotyk na słowackim Spiszu

Pierwsza wzmianka o kościele pw. Krzyża Świętego w Kieżmarku pochodzi z roku 1383. Najstarsze części świątyni datowane są na wiek XIII. Obecny wygląd omawiany kościół uzyskał podczas gruntownej przebudowy w latach 1444-1498. Obiektowi nadano cechy stylu gotyckiego. Mecenasami kieżmarskiego kościoła była rodzina Zapolskych oraz władze miejskie.

Główny ołtarz pochodzi z lat 1460-1470. Boczne ołtarze zostały wykonane do roku 1500. Gotycka chrzcielnica datowana jest na rok 1472. W ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks, który został tam umieszczony w wieku XVIII. Obok świątyni znajduje się renesansowa dzwonnica. Kościół posiada nietypową wieżę, która zwieńczona jest renesansowymi „zębami”. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Tekst na podstawie ulotki informacyjnej w języku słowackim. Zdjęcia Andrzej Pietruszka, czerwiec br.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Bardzo stara świątynia. Historia jej budownictwa obejmuje kilka wieków. Każdy wniósł coś swego. Kościół posiada bardzo oryginalne sklepienie i piękne malowidła, widoczne na bocznych ścianach. Wieża faktycznie jest nieco nietypowa, jak na obiekt przynależący do świątyni – dodaje jednak uroku.
    Kościół niewątpliwie należy do zabytków sakralnych.