Kościół św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie, świętokrzyskie

Wyjątkowy gotyk świętokrzyski

Odkrywamy nadal Ponidzie. Nazwa tej krainy wzięła się od rzeki Nida, wzdłuż której założono bardzo dużo świętokrzyskich osad. Wyjątkiem nie jest Dobrowoda. Otóż Dobrowoda to wieś w powiecie buskim, w gminie Busko-Zdrój, w województwie świętokrzyskim. Najważniejszym zabytkiem owej miejscowości jest gotycki kościół pw. Marii Magdaleny. Świątynia ta wygląda majestatycznie i nieco tajemniczo. Jest po prostu piękna! Omawianą budowlę ufundował biskup Florian z Mokrska, a miało to miejsce w roku 1354. W latach 1524-1525 świątynię gruntownie przebudowano. W wyniku tamtych prac kościół pozbawiono strzelistości, ale bryła zachowała jednak późnogotycki charakter. Będąc przy tej świątyni stwierdziłem, iż jest bardzo podobna do takiego „mini zameczku”. Dlaczego? Otóż do budowli dobudowano wieżę, która posiada otwory (przypominają te strzelnicze). We wnętrzu opisywanej wieży znajdują się cylindryczne schody, które prowadzą na chór. Warto też zaznaczyć, iż wieża ta posiada na dachu „rzygacza” w formie głowy smoka. „Rzygacz” to takie zakończenie rynny, które służy do odprowadzania wody deszczowej (tak zwanej deszczówki). Ów element jest charakterystyczny dla budowli gotyckich, a szczególnie katedr. Pełni również rolę dekoracyjną.

Budowlę wzniesiono z ciosów kamiennych oraz kamienia. W środku kościoła można zobaczyć sieciowe sklepienie, które ozdobiono herbami. Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica, która wymaga natychmiastowej renowacji. Opisywany kościół otacza kamienny mur.

Warto też dodać, iż w przeszłości Dodrowodą władali biskupi krakowscy, co było ewenementem, ponieważ okoliczne miejscowości były pod pieczą dóbr królewskich. Dobrowoda położona jest przy drodze z Buska-Zdroju do Nowego Korczyna (w Nowym Korczynie byłem w listopadzie 2022, relację można przeczytać w zakładce „świętokrzyskie”).

Wnętrze, foto ze strony https://zamkidwory.forumoteka.pl/

Informacje na podstawie przewodnika „Ponidzie”, który został wydany przez wydawnictwo FotoVoyage. Kościół w Dobrowodzie to miejsce na mapie Polski, które powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki gotyckiej. A ja nim właśnie jestem i szczerze polecam zobaczyć na żywo świątynię w Dobrowodzie!

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 27.10.23

Warto przyjechać do Dobrowody!

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    O, jedyna w swoim rodzaju świątynia! Naprawdę pełna tajemniczości i zagadki, która się gdzieś tam kryje. Jak i jej patronka św. Magdalena. Jakie udane pojednanie. Chociaż od razu trudno by się było zorientować, że to nie zamek, a kościół. Każdy element emanuje kunsztem i zaciekawia, wzrok przyciąga stary kamień.
    Coś niesamowitego!
    Autor to rzeczywiście umie odnaleźć perełki!