Kościół św. Barbary w Krakowie, małopolskie

Kościół św. Barbary to ciekawy obiekt na mapie zabytków królewskiego miasta Kraków. Omawiana świątynia znajduje się w ścisłym centrum miasta, a mianowicie w pobliżu rynku głównego oraz Kościoła Mariackiego. Obiekt swoim wyglądem zewnętrznym niewątpliwie nawiązuje do stylu gotyckiego, natomiast wnętrze jest zdominowane przez barok. Kościół ten posiada długą historię i jest jednym z najstarszych zabytków Krakowa.

Obiekt pełnił pierwotnie funkcję kaplicy, którą ufundował Mikołaj Wierzynek w drugiej ćwierci XIV stulecia. Pierwsza pisemna wzmianka o tej budowli pochodzi z roku 1338. Prawdopodobnie była to kaplica cmentarna, która podlegała pod Bazylikę Mariacką. Stwierdzenie to może być prawdziwe, ponieważ w przeszłości cmentarze znajdowały się w bliskim sąsiedztwie kościoła parafialnego itp. Do rozbudowy świątyni przyczyniła się sama królowa Jadwiga, a miało to miejsce mniej więcej w końcu XIV wieku. Budowę kościoła zakończono w roku 1402. Od roku 1583 świątynia znajdowała się pod pieczą jezuitów. Warto dodać, iż kazania w tym kościele głosił ks. Piotr Skarga. Obiekt przebudowano w duchu baroku w drugiej połowie XVII stulecia. W okresie późniejszym kościół ten należał do zakonu bożogrobców. Po roku 1874 powrócił do jezuitów.

Renesansowe epitafia Anny Pipanowej (zm. 1541 r.) oraz jej męża Jerzego Pipana (zm. 1566), aptekarza

Gotycki Ogrójec

Ogrójec powstał w końcu XV wieku, a jego fundatorem jest Adam Szwarc. We wnętrzu ogrójca znajdują się rzeźby, które zostały wykonane w kręgu artystów, związanych z Witem Stwoszem. Zobaczyć tam można również gotyckie malowidła, które ukazują scenę pojmania Jezusa Chrystusa.

Inne detale

Malowidła zostały wykonane w roku 1765. Ich autorem jest malarz Franciszek Ignacy Molitor. Ołtarz główny pochodzi z lat 60. XVIII stulecia. Umieszczono w nim krzyż, który datowany jest na wiek XV. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się obraz Matki Boskiej Jurowickiej, który od 1673 roku był czczony w Jurowicach na Polesiu. Dzieło to przewieziono do Krakowa w roku 1886 i umieszczono właśnie w opisywanym tutaj kościele.

4 grudnia obchodzona jest uroczystość św. Barbary, patronki omawianego kościoła.

Informacje na podstawie książki „Przewodnik bo zabytkach Krakowa”, autorstwa Michała Rożka. Więcej dokładnych informacji o tym kościele można znaleźć w tej publikacji. Warto zajrzeć do świątyni pw. św. Barbary w Krakowie!

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, listopad-grudzień 2023 r.

Autor: Andrzej Pietruszka