Drewniany kościół ewangelicki w Kieżmarku, Słowacja

Drewniana perełka Słowacji

Drewniany kościół ewangelicki w Kieżmarku powstał w roku 1717. Nie jest to jednak pierwsza świątynia ewangelicka, która stoi w tym miejscu. Poprzednią budowlę wzniesiono w latach 1687-1688. Miejscowi protestanci postanowili jednak o budowie nowej i większej świątyni. Wznoszenie obecnego drewnianego kościoła ukończono w roku 1717. Prace budowlane trwały jedynie trzy miesiące. Trzeba dodać, że było to ewenementem w tamtych czasach. Świątyni patronuje Trójca Przenajświętsza.

Nad budową ewangelickiego kościoła w Kieżmarku czuwał cieśla Juraj Muttermann z nieodległego Popradu. Drewniane wyposażenie świątyni wykonał Jan Lerch z Kieżmarku. Należałoby tutaj wymienić m.in. ołtarz główny. Autorem organów jest Wawrzyniec Czajkowski z Lewoczy. Pochodzą one z lat 1717-1720. Instrument rozbudował w roku 1729 Martin Korabinsky ze Spiskiej Nowej Wsi. Są to najstarsze barokowe organy w państwie słowackim. Malowidła wykonał Gottlieb Kramer oraz jego syn Jan. Jedynie zakrystia jest murowana. Reszta budowli jest całkowicie drewniana.

Nieopodal stoi nowy murowany kościół ewangelicki, który też jest piękny. Wybudowano go w roku 1894. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Informacja pochodzi z ulotki w języku słowackim. Tłumaczenie własne. Zdjęcia Andrzej Pietruszka, czerwiec br.

Nowy kościół ewangelicki

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Piękna świątynia ewangelicka. Te kościoły mają swoją aurę i urok, które kryją się w zewnętrznej,wydawałoby się na pierwszy rzut oka, prostocie (ale to tylko pewnie wzrokowa iluzja, bo budowniczy szczegółowo musieli zaplanować wygląd) i wewnętrznym kunszcie. Śliczny ołtarz, niebiańskie sklepienie, przemawiające wręcz figury. I zadziwia- w jak krótkim terminie został wzniesiony. Coś dziwnego: całkiem nie wygląda na drewniany!?.
    Faktycznie, zgodzę się z autorem- prawdziwa perełka sakralnego budownictwa na skalę nawet nie tylko Słowacji. 👌