POZNAJ MNIE
Krzcięcice to niewielka wioska w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim. Do najważniejszych zabytków osady należy zaliczyć następujące obiekty: kościół parafialny, dwór oraz młyn wodny. Myślę, że na innych blogach podróżniczych trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na temat Krzcięcic. Uważam również, że warto popularyzować mniejsze osady, które na swój sposób są interesujące. Zapraszam na krótki spacer po Krzcięcicach.
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. PROKOPA
Historycy twierdzą, że już w 1326 roku w osadzie istniał kościół parafialny, ale był to jednak drewniany obiekt. W latach 1531-1542 w Krzcięcicach została wybudowana nowa murowana świątynia w stylu gotyckim. Fundatorem budowli jest Jerzy Niemsta Kula. Przez jakiś czas kościół należał do kalwinistów. W roku 1670 świątynię ponownie przejęli katolicy, wtedy też miała miejsce konsekracja, którą dokonał Michał Oborski. Wnętrze opisywanego obiektu sakralnego przekryte jest sklepieniem gwiaździstym, które posiada również kamienne zworniki, na których można zobaczyć herby Jastrzębiec oraz Topór. Warto też nadmienić, że w kościele znajduje się pomnik nagrobny Jerzego Kuli – fundatora krzcięcickiej świątyni. W środku tej pięknej budowli sakralnej nie miałem okazji być, gdyż była zamknięta. Z tablicy informacyjnej obok kościoła dowiedziałem się także, że świątynia wymaga dużych prac konserwatorskich i remontowych. Pewne kroki w tym kierunku zostały już podjęte. Obiekt niewątpliwie jest warty zwiedzenia. Kościół w Krzcięcicach jest obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Polski dla miłośników architektury gotyckiej.
DWOREK W KRZCIĘCICACH
Niewielki, ale jednak bardzo uroczy dworek znajduje się na obrzeżach Krzcięcic. Budowla usytuowana jest wśród niedużego lasku. Zimą jest łatwiej dostrzec omawiany obiekt, gdyż drzewa bez liści, jak gdyby, nieco odsłaniają go, co sprzyja, jak powyżej nadmieniałem, zauważeniu budowli z drogi głównej. Latem drzewa zasłaniają dworek, przez co jest, niestety, prawie niezauważalny dla przybysza. Otóż budowla powstała w wieku XIX. Dworek należał do Wandy Zadęckiej z domu Hussarzewskiej, która zmarła w 1994 roku. Dziś dworek znajduje się w rękach prywatnych, ale jest trochę zaniedbany. Obiekt otaczał niegdyś park, dziś można jednak odnieść wrażenie, że budowla znajduje się wśród niedużego lasu.
MŁYN WODNY
Młyn wodny został wzniesiony w roku 1892. Obiekt powstał na rzece Mierzawie. Dziś jest nieco zaniedbany.
Zdjęcia A. Pietruszka, czwartek 21.01.21. Tekst na podstawie tablicy informacyjnej w Krzcięcicach, strony „Polskie szlaki” oraz strony „Polska niezwykła”.
Piękny dworek z kolumnami. Dawny młyn ma dobrze ponad sto lat, ale, jak na te lata, świetnie zachowany. Historia kościoła warta poznania. Małe miejscowości mają swój urok i sentyment.