Miechów: zabytki miasta

Miechów to miasto powiatowe w północnej części województwa małopolskiego. Do najważniejszych zabytków miejscowości należą: kościół parafialny pw. Grobu Pańskiego (podniesiony także do rangi bazyliki kolegiackiej), zespół klasztorny bożogrobców, Muzeum Ziemi Miechowskiej czy też drewniany dworek „Zacisze”. Zapraszam na krótką fotograficzną wycieczkę po Miechowie.

MIECHOWSKA BAZYLIKA PW. GROBU BOŻEGO

Kościół wybudowano w stylu romańskim w latach 1233-1293. Potem przebudowano go w stylu gotyckim (miało to miejsce w latach 1394-1410). W okresie późniejszym świątynię ponownie przebudowano, ale już w stylu barokowym (XVIII stulecie). W takim właśnie kształcie dotrwała do czasów współczesnych. Kościół ma bardzo charakterystyczną wieżę. Zwieńczona jest ona kulą, na której stoi postać Chrystusa Zmartwychwstałego. Przyznam, że wcześniej nigdzie indziej nie spotykałem takiego zakończenia szczytu wieży w architekturze sakralnej. Warto dodać również, że wygląda bardzo oryginalnie.

We wnętrzu bazyliki warto zwrócić uwagę na ołtarz, który przedstawia scenę Zmartwychwstania. Na jednej ze ścian omawianego obiektu sakralnego można zobaczyć średniowieczny fresk, która ukazuje Ukrzyżowanie Chrystusa. Nie wypada pominąć kaplicę św. Marii Magdaleny, gdzie zachowały się ciekawe gotyckie freski. W posadzce prezbiterium znajduje się płyta, pod którą są pochowani zakonnicy. W kościele miechowskim jest 12 ołtarzy, których autorem jest znakomity artysta Wojciech Rojowski. W świątyni znajdują się również relikwie św. Konstancjusza.

Warto też wspomnieć o Kaplicy Grobu Pańskiego, w której znajduje się kopia pierwszej komory grobowej, gdzie został pochowany Jezus. Kaplica została wybudowana w XVI wieku. Posiada także freski, które zostały odkryte w roku 2009. Warto podkreślić, iż wyglądają bardzo ciekawie.

Kaplica Grobu Pańskiego
Kaplica Grobu Pańskiego

ZESPÓŁ KLASZTORNY BOŻOGROBCÓW

MUZEUM ZIEMI MIECHOWSKIEJ (DOM GENERAŁA)

Budynek należał niegdyś do generałów Zakonu Bożogrobców. Z tego właśnie powodu w muzeum znajdują się portrety generałów Zakonu. Ciekawe prezentują się naczynia i szaty ze Skarbca Bożogrobców. Warto też zobaczyć gotycki kielich mszalny czy też złocone monstrancje i ampułki.

DWOREK „ZACISZE”

Dworek został wzniesiony w roku 1784. Jest to budynek parterowy o konstrukcji zrębowej na planie kwadratu. Obiekt posiada łamany dach, który jest wykonany z gontu. Budowla jest znakomitym przykładem rezydencji mieszczańskiej. Obiekt czynny jest od 15 kwietnia do 15 października (wtorek – sobota od godziny 10.00 do 16.00). Jest możliwość zwiedzania obiektu poza wyznaczonym terminem, ale trzeba skontaktować się telefonicznie z biurem Galerii Sztuki „JAKSA” w celu ustalenia terminu zwiedzania.

INNE BUDOWLE I POMNIKI

Sąd
Kościół cmentarny
W centrum Miechowa
Maciej Miechowita
Tablica upamiętniająca Macieja Miechowitę

CIEKAWE DONICZKI (OBOK SĄDU)

CO JESZCZE MOŻNA ZWIEDZIĆ W MIECHOWIE?

GALERIA SZTUKI „JAKSA”

Galeria jest zlokalizowana w piwnicy. W ośrodku prezentowana jest twórczość polskich i zagranicznych artystów. Warto nadmienić, że instytucja organizuje Międzynarodowe Plenery Malarskie „Barwy Małopolski”. Galeria inicjuje także różnorakie koncerty i recitale. Ośrodek przede wszystkim ma na celu promowanie utalentowanych artystów z Ziemi Miechowskiej. Obecnie jest możliwość zwiedzania galerii wirtualnie (z przyczyn wiadomych). Strona facebook: https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Art-Gallery/Biuro-Wystaw-Artystycznych-U-Jaksy-123906444320467/.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 23 stycznia 2021. Informacje na podstawie tablic informacyjnych w Miechowie oraz strony „Polska niezwykła”.

Autor: Andrzej Pietruszka