Zabytki Kamieńca Ząbkowickiego, dolnośląskie

Dzisiaj przenosimy się na tereny poniemieckie, które potocznie są nazywane „Ziemiami Odzyskanymi”. Opisywany obszar został przyłączony do Polski w 1945 roku na mocy postanowień jałtańskich. Otóż Kamieniec Ząbkowicki to miasto (od 1 stycznia 2021 roku) w powiecie ząbkowickim województwa dolnośląskiego. Do najważniejszych zabytków osady należy zaliczyć następujące obiekty: pałac, gotycki kościół z dawnymi zabudowaniami pocysterskimi oraz neogotycki poewangelicki kościół (obecnie sala widowiskowo-wystawiennicza).

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim posiada cztery wieże, duże tarasy, wewnętrzne dziedzińce oraz setki tajemniczych zakamarków. Obiekt przypomina mauretańską twierdzę, która przed rokiem 1945 była jedną z najpotężniejszych na Śląsku. Rezydencja kamieniecka posiadała bardzo dużo fontann, z których woda tryskała na 30 metrów. Okazała budowla została zaprojektowana przez Karola Schinkela na zlecenie Marianny Wilhelminy Orańskiej (żona najmłodszego królewicza Prus i córka władcy Zjednoczonych Niderlandów). Opisywany obiekt po 1945 roku został mocno zdewastowany przez wojska radzieckie, prawie całe zabytkowe wyposażenie wywieziono do ZSRR. W latach PRL planowano nawet wysadzić pałac w powietrze, ale jednak tego nie uczyniono. W ten sposób chciano zacierać niemieckie ślady w osadzie. Na szczęście pałac przetrwał i cieszy oko turystów oraz mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego. Budowla powoli jest odnawiana, potrzeba jest dużo wysiłku, ażeby doprowadzić ją do dawnej świetności. Warto przyjechać i zobaczyć ten wyjątkowy obiekt.

Pocysterski gotycki kościół i zabudowania klasztorne

Poewangelicki kościół

W centrum miejscowości 

Kamieniecki stróż

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 19 czerwca 2021 roku.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Zabytkowe budowle, przepiękny nietypowy pałac, jakich mało, okazałe kościoły, historia, jakiej mało gdzie można poznać . Naprawdę rewelacja. Nawet kot nie może powstrzymać się od zwiedzania, węszy zabytkowymi uliczkami i wyszukuje śladów przeszłości. Ten czarny kot, jak dobry duch, wskazuje tajemnicze zakamarki miejscowości. Fotorelacja po prostu super plus superlatywy dla autora, który umie wyszukiwać takie „krainy”!