Zabytki Działoszyc, świętokrzyskie

Panorama miasta Działoszyce

Działoszyce to niewielkie miasto w powiecie pińczowskim, w województwie świętokrzyskim, siedziba gminy Działoszyce. Do najważniejszych zabytków osady należałoby zaliczyć następujące obiekty: kościół parafialny oraz ruiny synagogi.

Ciekawostki historyczne…

  • Działoszyce otrzymały prawa miejskie w roku 1409 z rąk króla Władysława Jagiełły. Miasto lokowano na prawie magdeburskim; Uroczyste nadanie praw miejskich miało miejsce w nieodległym Nowym Korczynie;
  • W 1668 oraz 1732 Działoszyce nawiedził pożar;
  • W 1937 roku miasto mocno ucierpiało podczas powodzi;
  • Herb Działoszyc przedstawia lwa koloru złotego na białym tle, który wynurza się zza murów miejskich (koloru czerwonego).
Herb Działoszyc, źr. Wikipedia

Kościół parafialny w Działoszycach

W roku 1222 działoszycką świątynię zaczął wznosić biskup krakowski Iwo Odrowąż. Kościół był rozbudowywany etapami. Mury, które otaczają omawiany budynek sakralny, wzniesiono w latach 1667-1877. Dach kościoła pokryty jest blachą. Do roku 1883 dach świątyni pokryty był gontem.

Wznoszenie wieży kościelnej zaczęto w roku 1897.

W roku 1987 krakowscy konserwatorzy odkryli w prezbiterium gotyckie malowidła, które pochodzą z II poł. XV stulecia.

Ołtarz główny jest renesansowy, ale posiada również pewne cechy baroku.

Synagoga działoszycka

Synagoga, a raczej jej ruiny, usytuowana jest nieopodal rynku miejskiego. Warto zaznaczyć, że przed II wojną światową Działoszyce były zamieszkiwane w 85 % przez ludność żydowską.

Ten TOI TOI tylko szpeci wygląd, nie powinien stać obok synagogi

Synagoga działoszycka została wzniesiona w roku 1852. Budowla reprezentuje styl klasycystyczny, a jej architektem jest Felicjan Frankowski.

Dawny Młyn

Rynek miejski

Inne zdjęcia 

Widok na okolice

Informacje o zabytkach Działoszyc pochodzą z tablicy informacyjnej w centrum Działoszyc.

Zdjęcia A. Pietruszka, 28 sierpnia 2021 roku.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Bez wątpienia opisywana miejscowość posiada cenne obiekty, które są warte zwiedzenia. Kościół ma piękny wygląd zewnętrzny oraz bezcenne malowidła gotyckie, oprócz tego zagadkowe rzeźby na ścianach. Młyn jest pełen uroku. Szkoda, że synagoga popadła w ruinę! Działoszyce to skrawek polskiej ziemi, który warto zwiedzić i promować.👍