POZNAJ MNIE
Sulejów to miasto w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, jest siedzibą gminy. Do najważniejszych zabytków osady należy zaliczyć opactwo cystersów, które znajduje się na jej obrzeżach, na tak zwanym Podklasztorzu. Zapraszam na spacer po Sulejowie.
Opactwo powstało w 1176 roku, a jego fundatorem jest Kazimierz Sprawiedliwy. W wieku XIII wzniesiono romański kościół pw. św. Tomasza. Świątynia posiada ciekawe elementy architektoniczne: kolumny, rzeźby, zworniki, portale czy tympanony. Z dawnych zabudowań klasztornych zachował się kapitularz z XIII stulecia. Do dziś przetrwały również zabudowania gospodarcze oraz arsenał z przełomu XVI i XVII stulecia. Ciekawie reprezentują się krużganki z XV wieku. Warto też zwrócić uwagę na mury obronne z XIV oraz XV stulecia. W budynku klasztornym znajduje się obecnie muzeum, które przybliża zwiedzającym historię opactwa sulejowskiego. Wyposażenie kościoła klasztornego jest w dużej mierze barokowe oraz rokokowe. Świątynia jest bardzo stara i wymaga dużych nakładów finansowych, które pomogłyby zachować ją dla przyszłych pokoleń. Ostatnio udało się zabezpieczyć sklepienie, które „rozchodziło się”. Po opactwie oprowadzał mnie Pan, który jest pracownikiem gospodarczym!!! Jest to osoba bardzo skromna i prosta (w pozytywnym znaczeniu), posiada też obszerną wiedzę na temat opactwa. Bardzo mu dziękuję za miłe przyjęcie i życzliwość! Zazwyczaj po zabudowaniach klasztornych oprowadza pani przewodnik, ale ma to miejsce w miesiącach wakacyjnych czy wiosennych. We wnętrzu kościoła czuć wieki. Obiekt ten to prawdziwa lekcja polskiej historii. Warto przyjechać do Sulejowa, a przy okazji zwiedzić opactwo cystersów!
Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 8.11.22, informacja na podstawie książki „Polska. 1000 zabytków, które musisz zobaczyć”, praca zbiorowa, Bielsko-Biała 2016-2017.
Piękny kompleks klasztorny. Oryginalny pod każdym względem jest kościół. Faktycznie, nawet ze zdjęć, odczuwa się duch minionych wieków oraz widoczny kunszt budowniczych. Przepiękne wnętrze: malowidła, sklepienie i inne elementy ozdobne.
Kościół św. Floriana, chociaż i z XX w., wygląda majestatycznie.
Dobrze, że jeszcze są osoby, które chcą podzielić się swoją wiedzą i oprowadzić zwiedzających.