POZNAJ MNIE
Synagoga Remuh została wybudowana w roku 1533. Jej fundatorem był Izrael ben Józef. W 1557 roku budowla spłonęła, ale stosunkowo szybko udało się ją odbudować dzięki specjalnemu zezwoleniu króla Zygmunta Augusta. Nad pracami budowlanymi czuwał krakowski architekt Stanisław Baranek. Synagoga była niewielkich rozmiarów. Świadczy to o tym, że służyć ona miała tylko najbliższej rodzinie oraz przyjaciołom fundatora. W roku 1829 synagogę Remuh przebudowano. Na początku lat 30. ubiegłego stulecia omawiany obiekt restaurowano. W latach 1939-45 w budynku funkcjonował niemiecki Urząd Powierniczy. W czasach okupacji cenne wyposażenie synagogi uległo zniszczeniu. Po wojnie budowla powróciła do wspólnoty żydowskiej miasta Kraków, a w roku 1957 budynek odnowiono. Zrekonstruowano bimę, natomiast we wnętrzu pojawiły się nowe elementy. Obecnie w synagodze mają miejsce regularne nabożeństwa, które są sprawowane przez wyznawców judaizmu. Obok budowli znajduje się cmentarz żydowski, na którym jest pochowany Mojżesz Isserles (1520-72), pisarz, znawca prawa żydowskiego oraz filozof. Urodził się w ówczesnym Kazimierzu, a jego ojcem był Izrael ben Józef, fundator synagogi Remuh. Mojżesz Isserles jest też znany pod hebrajskim akronimem ReMu. Na jego grób przyjeżdżają Żydzi z różnych zakątków globu.
Obok wejścia do sali modlitewnej znajduje się kamienna skarbona na jałmużnę w formie renesansowego portalu. Do skarbony wrzucano pieniądze dla ubogich.
Nad wejściem do sali modlitewnej znajduje się polichromia, która przedstawia motywy roślinne.
Synagoga Remuh to niewątpliwie ciekawy obiekt na mapie turystycznej miasta Kraków. Warto zobaczyć synagogę Remuh!
Informacje na podstawie broszurki „Żydowski Kraków”, luty 2025. Foto Andrzej Pietruszka
Synagoga Remuh niezwykła świątynia dla społeczności żydowskiej i ważne miejsce w historii krakowskich Żydów oraz świadectwo ich wielowiekowej obecności w tym mieści.
Posiada ciekawe wnętrze. Przyciągają wzrok sklepienie i polichromie.
Każda kultura wnosi coś swoistego, co składa się na różnorodność, i w tym tkwi piękno!