Inwałd, małopolskie

Inwałd to dość duża wieś w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów. Do najważniejszych zabytków osady należałoby zaliczyć kościół, który jest też Sanktuarium Matki Boskiej Inwałdzkiej. W Inwałdzie jest również dwór. Warto podkreślić, iż obiekt ten jest niedostępny dla zwiedzających, ponieważ jest to własność prywatna. Natomiast dla dzieci czy też młodzieży, najlepszą atrakcją miejscowości jest Park Miniatur. Tuż obok niego znajduje się warownia z roku 2012 oraz zrekonstruowana średniowieczna osada. Zapraszam więc na spacer po Inwałdzie.

Park Miniatur w Inwałdzie

Warownia średniowieczna

Na stronie „Polskie Szlaki.PL” można przeczytać, że „W Inwałdzie, obok popularnego Parku Miniatur Świat Marzeń powstała w 2012 roku Warownia – nowy ciekawy tematyczny park rozrywki, który polecam odwiedzić szczególnie z dziećmi. Razem tworzą one obecnie wraz z innymi parkami Inwałd Park. Średniowieczna Warownia kryje drewnianą osadę, zbrojownię, salę tortur oraz inne ciekawe miejsca przenoszące nas w miniony czas wieków średnich. Dzieci nauczą się tutaj lepić naczynia z gliny, tkać, pleść sznurki i innych zajęć, jakimi zajmowali się nasi dawni przodkowie…” cytat za stroną Polskie Szlaki.PL, stan na 18 listopada 2022.

Sanktuarium Matki Boskiej Inwałdzkiej

Kaplica – grobowiec Romerów

Romerowie to ostatni właściciele Inwałdu oraz miejscowego majątku. Dwór w Inwałdzie należy do osób prywatnych, nie jest dostępny dla zwykłego człowieka.

Nazwa „Inwałd” ma pochodzenie niemieckie. Historycy nie są w stanie w precyzyjny sposób odpowiedzieć na pytanie, co może oznaczać powyższa nazwa.

Do Inwałdu można bez problemu dostać się transportem zbiorowym. Przez miejscowość przejeżdżają busy Kraków-Andrychów oraz przebiega linia kolejowa Kraków-Bielsko-Biała.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 12.11.2022 roku.

Autor: Andrzej Pietruszka