Romański kościółek w Mieronicach Wodzisławskich, świętokrzyskie

Wnętrze, źr. wikipedia

Mieronice to wioska w powiecie jędrzejowskim województwa świętokrzyskiego, w gminie Wodzisław. Do najważniejszych zabytków osady należałoby zaliczyć niewielki kościółek pw. Jakuba Apostoła. Budowla usytuowana jest na uboczu wioski, tuż przy drodze do Wodzisławia. Zabytek jest mało znany wśród turystów, a szkoda, bo obiekt jest bardzo piękny. Uważam, że władze gminy powinny bardziej rozreklamować omawiany kościółek. Dużym minusem jest też to, iż budowla jest przeważnie zamknięta. W tygodniu nie ma możliwości zobaczenia wnętrza budowli. Jedynie w niedziele można wstąpić do środka opisywanego kościoła, ale nie każdy też ma możliwość wybrać się do Mieronic w weekend. Ja akurat byłem w piątek, zabytek był oczywiście zamknięty. Szkoda też, że obok kościółka nie ma żadnej tablicy informacyjnej o historii mieronickiej budowli sakralnej. Nie zmienia to faktu, że warto przyjechać do Mieronic i obejrzeć ten cudowny obiekt.

Nieco historii…

Jan Długosz podaje, że kościół w Mieronicach stał od „niepamiętnych czasów”. Najstarsza część obiektu pochodzi z XIII stulecia. Nawa została wzniesiona około roku 1439. Długosz w Liber Benefitorium podkreśla, iż „…w 1439 parafię tamtejszą odnowiono i kościół nowy, murowany poświęcono…”.

W gotyckim prezbiterium można podziwiać polichromie, które pochodzą z około 1360 roku. W XVI stuleciu została wybudowana zakrystia. Z XVII wieku pochodzi chrzcielnica, płaskorzeźba ukrzyżowania, ornaty czy też baldachim. W kościele znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Mieronickiej.

Warto przyjechać do Mieronic!

Obiekt posiada ciekawą historię. Warto zobaczyć omawiany kościółek, ponieważ jest to zabytek klasy zerowej. Obiekty tego typu są cichymi świadkami historii. Mam nadzieję, że uda mi się w którąś z niedziel zwiedzić jeszcze raz Mieronice i zobaczyć wnętrze miejscowej świątyni. Fascynuję się budowlami sakralnymi sprzed kilku wieków, bo posiadają ducha zamierzchłych czasów. Myślę, że warto zatrzymać się na chwilę przy mieronickiej świątyni. Jest cudowna!

Informacje o kościółku zaczerpnąłem ze strony parafialnej w Mieronicach.

Widoki na okolicę

Mieronickie jabłka… Smak jesieni

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 10 września 2021 roku.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz