KLUCZBORSKIE ZABYTKI

Kluczbork to miasto w województwie opolskim. Jest siedzibą powiatu kluczborskiego. Miasto zostało założone w XIII wieku przez Zakon Krzyżowców. Osada rozwinęła się dzięki sukiennictwu oraz tkactwu. Od XVI stulecia miasto było ważnym ośrodkiem reformacji. Do 1945 roku Kluczbork był w granicach Niemiec. Miasto zostało przyłączone do Polski po II wojnie światowej. Kluczbork znajduje się na tak zwanych „Ziemiach Odzyskanych”.

KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA KRÓLA

Kościół Chrystusa Króla

Kościół należy do ewangelików. Jest to gotycka świątynia, która została wzniesiona w XIV wieku. Na miejscu obecnej budowli stał niegdyś drewniany kościółek, który był zarządzany przez Zakon Krzyżowców. Świątynia była niejednokrotnie niszczona oraz odbudowywana. Ostania duża przebudowa opisywanej budowli sakralnej miała miejsce w połowie XVIII stulecia. We wnętrzu budowli można podziwiać piękny ołtarz, ambonę, barokowe rzeźby oraz chrzcielnicę. W 1898 roku w kościele zamontowano organy. Od 1985 roku w obiekcie odbywają się koncerty muzyki organowej. Świątynia posiada też wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę miasta Kluczbork.

KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ WSPOMOŻENIA WIERNYCH

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Jest to również budowla gotycka, która powstała na początku minionego stulecia. Świątynia posiada strzelistą wieżę. We wnętrzu budowli można podziwiać bogato zdobiony ołtarz główny, ambonę sprowadzaną z Monachium, witraże z pracowni rodziny Linnemannów. Dosyć ciekawie reprezentuje się rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Kościół posiada 32-głosowe organy, które wykonał W. Sauer. Wyposażenie kościoła jest gotyckie. W oczy rzucają się oryginalne żyrandole. Obiekt należy do katolików. Na jednej z zewnętrznych ścian świątyni  znajduje się tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Inna zaś tablica poświęcona jest osobom, które opuściły Kresy Wschodnie po zakończeniu II wojny światowej. W Kluczborku osiedliło się sporo mieszkańców dawnych województw wschodnich II RP.

RYNEK KLUCZBORSKI

Ratusz

Centralne miejsce na rynku kluczborskim zajmuje ratusz z XVIII wieku. Jest to renesansowo-barokowa budowla. Obiekt posiada niewielką wieżyczkę. Ratusz jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego oraz biblioteki.

Kamienice przy rynku

Wokół rynku znajdują się zabytkowe kamienice. Rynek pełnił w przeszłości funkcję placu targowego. W ostatnich latach plac główny Kluczborka został odnowiony. Jest to miejsce, gdzie można miło i pożytecznie spędzić wolny czas. Na rynku usytuowane są liczne kawiarnie oraz restauracje. Na placu głównym odbywają się ważne wydarzenia kulturalne. Turysta na pewno nie będzie tam się nudził. Rynek kluczborski jest bardzo zadbany i czysty. Jest to niewątpliwie najważniejsze miejsce w Kluczborku.

BASZTA I BRAMA KRAKOWSKA

Baszta i brama były niegdyś fortyfikacyjną częścią zamku z XIV stulecia. Zamek został zniszczony w XVII wieku. Pozostałością po zamku są właśnie baszta i brama. Na początku XX wieku baszta została przekształcona na wieżę ciśnień. Obiekt uzyskał wtedy dwustopniowy dach namiotowy.

MUZEUM IM. JANA DZIERŻONIA

Muzeum znajduje się nad Bramą Krakowską. Jest to regionalna placówka, które istnieje od 1959 roku. Eksponaty muzealne podzielone są na dwie części: pszczelarską oraz regionalną. W dziale regionalnym można obejrzeć archiwalne dokumenty, starodruki i akcesoria militarne związane z Kluczborkiem. Dosyć ciekawe są stare naczynia i monety, które zostały odkryte podczas prac archeologicznych prowadzonych w mieście. Warto też zwrócić uwagę na stroje i przedmioty domowego użytku miasta Kluczbork i okolic. Zwiedzający zapozna się również z pamiątkami, które pozostały po patronie muzeum Janie Dzierżoniu: są to listy, publikacje, rękopisy, fotografie i inne nie mniej ważne rzeczy. Atrakcją muzeum są stare ule, które można podziwiać w ogrodzie obok muzeum. Warto nadmienić, iż Jan Dzierżoń poświęcił swoje życie pszczelarstwu. Regionalne Muzeum w Kluczborku jest doskonałym miejscem, gdzie można zapoznać się z historią miasta, jak również pogłębić wiedzę o Janie Dzierżoniu – patronie placówki.

Urząd miasta
Pomnik upamiętniający ofiary pierwszej wojny światowej
Nieopodal rynku

Ulica w centrum miasta

Poczta
Dworzec kolejowy

Zdjęcia Andrzej Pietruszka

 

Autor: Andrzej Pietruszka