Klasztor NMP Zwycięskiej w Batalha. Portugalia

Batalha to miejscowość w Portugalii, która znajduje się w regionie Centrum. Jest siedzibą gminy Batalha. Słowo „Batalha” w języku portugalskim znaczy „bitwa”.

Klasztor w Batalha to dominikańskie opactwo (Santa Maria da Vitoria), które zostało założone dla uczczenia zwycięstwa Portugalczyków nad Hiszpanami pod Aljubarrotą w 1385 roku. Fundatorem klasztoru jest król Portugalii Jan I. Omawiany obiekt jest arcydziełem portugalskiego gotyku. W 1983 roku klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Przed klasztorem stoi monument Nuno Alvaresa Pereiry, który zdobył zwycięstwo nad Hiszpanami pod Aljubarrotą w 1385 roku. Nuno jest uważany za współtwórcę niepodległości państwa portugalskiego. Nuno Alvares Pereira jest również świętym Kościoła katolickiego.

monument Nuno Alvaresa Pereiry
fasada
wnętrze

Wewnątrz kościoła klasztornego znajduje się grobowiec króla Jana I oraz jego żony. Ów grobowiec można zobaczyć w Capela do Fundator, czyli w Kaplicy Fundatora. W świątyni pochowany jest również syn Jana I Henryk Żeglarz. W krużgankach można obejrzeć grób nieznanego żołnierza. Dosyć ciekawie reprezentują się Niedokończone Kaplice, które znajdują z tyłu kościelnego prezbiterium. Ich budowę zainicjował król Duarte w roku 1435. Owe kaplice mają kształt dużej rotundy. Co ciekawe, żadna z nich nie ma sklepienia. Kaplice są zatem w stanie surowym. To właśnie z tego powodu nazywane są one  „Niedokończonymi Kaplicami”. Owe kaplice są przykładem portugalskiego stylu manuelińskiego.

krużganki

Niedokończone Kaplice

Fasada kościoła udekorowana jest rzeźbami 12 apostołów oraz 72 postaciami królów biblijnych, królowych, proroków oraz aniołów. W tympanonie nad drzwiami wejściowymi została umieszczona rzeźba siedzącego Jezusa Chrystusa w gronie czterech ewangelistów.

Klasztor niewątpliwie zrobi olbrzymie wrażenie na turyście. Jeżeli ktoś z Państwa będzie w przyszłości w Batalha, to z całego serca polecam zwiedzenie jednego z najwspanialszych obiektów gotyckich w Portugalii – klasztoru Santa Maria da Vitoria.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, październik A.D. 2019

Informacje o klasztorze zaczerpnąłem z przewodnika o Portugalii, który został wydany przez wydawnictwo Pascal.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Nad Portugalią niewiarygodnie niebieskie niebo, które przyciąga wzrok, lecz najważniejsze zabytki w ciekawym stylu manuelińskim, na pewno nigdzie indziej niespotykanym!