Czchów, małopolskie

Czchów to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, jest siedzibą gminy. Do najważniejszych zabytków miasta należałoby zaliczyć następujące obiekty: gotycki kościół parafialny, basztę czy kościół św. Anny. Zapraszam na spacer po Czchowie.

Nazwa osady

Jest kilka teorii, dotyczących nazwy osady. Jedna z nich głosi, iż pierwotnie nazwa omawianego miasta brzmiała jako Czechów i jest ściśle związana z czeskim osadnictwem na omawianych terenach. Inni zaś uważają, że nazwa miejscowości pochodzi od imienia Czesław, które w skróconej formie brzmi jako Czech. U Długosza osada ta w ogóle nosiła nazwę Biały Kościół, zapewne od miejscowego kościoła, który był wymalowany ongiś na kolor biały. Miejscowi natomiast nazywali niegdyś tę miejscowość jako Ćków. Warto zaznaczyć, iż w języku staropolskim było takie słowo jak „ćkać”, co na współczesny język można przetłumaczyć jako „jeść” bądź „napychać się jedzeniem”. Czchów utracił prawa miejskie w drugiej połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku. Dopiero w roku 2000 z powrotem przywrócono je.

Kościół pw. Narodzenia NMP, gotyk

Świątynię budowano etapami. Historycy twierdzą, iż kościół powstał w miejscu wcześniejszej, romańskiej budowli. Prezbiterium pochodzi z XIV stulecia i zostało ufundowane przez Kazimierza Wielkiego. Z XV stulecia pochodzi natomiast nawa główna. We wnętrzu budowli można podziwiać ciekawe gotyckie malowidła.

Kamienna baszta, pozostałość strażnicy z XII i XIII wieku

Rynek w Czchowie

Kościół św. Anny w Czchowie

Widoki na okolicę

Barwy czchowskiej jesieni

W Czchowie można jeszcze zwiedzić wystawę armat i innej broni palnej. Czchów to ciche miasteczko, warto tam przyjechać chociaż na chwilę.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, info na podstawie Wikipedii, przewodnika „Polska Niezwykła”, część o Małopolsce oraz na podstawie tablic w centrum Czchowa.

Autor: Andrzej Pietruszka