POZNAJ MNIE
Kościół św. Barbary to ciekawy obiekt na mapie zabytków królewskiego miasta Kraków. Omawiana świątynia znajduje się w ścisłym centrum miasta, a mianowicie w pobliżu rynku głównego oraz Kościoła Mariackiego. Obiekt swoim wyglądem zewnętrznym niewątpliwie nawiązuje do stylu gotyckiego, natomiast wnętrze jest zdominowane przez barok. Kościół ten posiada długą historię i jest jednym z najstarszych zabytków Krakowa.
Obiekt pełnił pierwotnie funkcję kaplicy, którą ufundował Mikołaj Wierzynek w drugiej ćwierci XIV stulecia. Pierwsza pisemna wzmianka o tej budowli pochodzi z roku 1338. Prawdopodobnie była to kaplica cmentarna, która podlegała pod Bazylikę Mariacką. Stwierdzenie to może być prawdziwe, ponieważ w przeszłości cmentarze znajdowały się w bliskim sąsiedztwie kościoła parafialnego itp. Do rozbudowy świątyni przyczyniła się sama królowa Jadwiga, a miało to miejsce mniej więcej w końcu XIV wieku. Budowę kościoła zakończono w roku 1402. Od roku 1583 świątynia znajdowała się pod pieczą jezuitów. Warto dodać, iż kazania w tym kościele głosił ks. Piotr Skarga. Obiekt przebudowano w duchu baroku w drugiej połowie XVII stulecia. W okresie późniejszym kościół ten należał do zakonu bożogrobców. Po roku 1874 powrócił do jezuitów.
Ogrójec powstał w końcu XV wieku, a jego fundatorem jest Adam Szwarc. We wnętrzu ogrójca znajdują się rzeźby, które zostały wykonane w kręgu artystów, związanych z Witem Stwoszem. Zobaczyć tam można również gotyckie malowidła, które ukazują scenę pojmania Jezusa Chrystusa.
Malowidła zostały wykonane w roku 1765. Ich autorem jest malarz Franciszek Ignacy Molitor. Ołtarz główny pochodzi z lat 60. XVIII stulecia. Umieszczono w nim krzyż, który datowany jest na wiek XV. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się obraz Matki Boskiej Jurowickiej, który od 1673 roku był czczony w Jurowicach na Polesiu. Dzieło to przewieziono do Krakowa w roku 1886 i umieszczono właśnie w opisywanym tutaj kościele.
4 grudnia obchodzona jest uroczystość św. Barbary, patronki omawianego kościoła.
Informacje na podstawie książki „Przewodnik bo zabytkach Krakowa”, autorstwa Michała Rożka. Więcej dokładnych informacji o tym kościele można znaleźć w tej publikacji. Warto zajrzeć do świątyni pw. św. Barbary w Krakowie!
Zdjęcia Andrzej Pietruszka, listopad-grudzień 2023 r.
Kraków posiada wiele zabytkowych świątyń. Każda arcydzieło architektury. Nie jest wyjątkiem kościół pod wyzwaniem św. Barbary. Każdy element – historia. Jeszcze tyle wybitnych nazwisk wspomina się w związku z kościołem. Ciekawie prezentuje się też Ogrójec.
Kościół pojednał w swojej architekturze zapewne kilka epok i stylów, – i w tym jego urok i kunszt .
Pozdrowienia dla autora z życzeniami udanych dalszych i bliższych wędrówek poznawczych. 👍