POZNAJ MNIE
Biała koło Prudnika to niewielkie miasto w powiecie prudnickim województwa opolskiego, jest siedzibą gminy. Obok polskiej nazwy miejscowości, używana jest jeszcze nazwa niemiecka „Zulz” (jest ona obecna w lokalnej administracji, a na urzędzie miejskim są też napisy po niemiecku, na przykład „urząd” po polsku, a po niemiecku „stadtamt”). W osadzie, jak również w okolicy, mieszkają jeszcze Niemcy. Na przykład, w bialskim kościele parafialnym w każdą niedzielę o godzinie dwunastej jest odprawiana msza święta w języku niemieckim. Można więc uznać, iż Biała jest osadą wielokulturową czy też wielonarodowościową. Biała Prudnicka jest jednym z najstarszych miast na terenie województwa opolskiego. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z roku 1225, kiedy to książę Kazimierz Opolczyk ustanowił w Białej funkcję sędziego, który miał karać złoczyńców.
Przez osadę przepływa rzeka Biała. Nazwa miejscowości jest zatem bardzo przejrzysta, ponieważ pochodzi od wyżej wspomnianej rzeki. Chociaż istnieją również teorie, które mówią o tym, że nazwa wzięła się po prostu od koloru białego. Natomiast niemiecka nazwa „Zulz” wywodzi się od salin, które były we władaniu śląskiego rodu Czuliczów. Można więc stwierdzić, iż niemiecka nazwa pochodzi od słowa „sól” czy też „salina”.
Biała jest niedużym miastem, powiedziałbym bardzo cichym, przyjemnym, zabytkowym. Miejscowość otaczają pagórki oraz pola. Jednym słowem, osada ma swój niepowtarzalny urok. Do roku 1945 Biała leżała na terenie Niemiec. W przeszłości była również pod panowaniem Habsburgów.
Do najważniejszych zabytków Białej można zaliczyć dwa kościoły gotyckie, dawny zamek (swoim wyglądem przypomina raczej pałac), dawny kościół protestancki, mury obronne, wieże czy też liczne kamienice. Zapraszam na spacer po zabytkach Białej Prudnickiej.
Obiekt obecnie nie jest użytkowany. Widać gołym okiem, że niszczeje. A szkoda! Budowlę trudno też sfotografować, ponieważ zasłaniają ją drzewa. Myślę, iż zimą jest ona bardziej widoczna.
Wieża ta dostarczała wodę do zamku, który znajdował się w niedalekiej odległości.
Obiekt ten obecnie nie pełni funkcji sakralnych. Znajduje się w nim biblioteka oraz inne lokalne instytucje kultury.
Budowla była wielokrotnie przebudowywana. Obecny wygląd uzyskała w wyniku odbudowy po pożarze z roku 1690. Wystrój jest barokowy.
Wystrój przeważnie barokowy. Ciekawie prezentuje się ołtarz główny, organy czy też stacje drogi krzyżowej.
Biała to ciekawe miasto. Warto go odwiedzić!
Informacje na podstawie strony Urzędu w Białej. Zdj. Andrzej Pietruszka, 13 września 2023 roku.
Сiekawa pod względem architektonicznym miejscowość. Szkoda, że niektóre obiekty nie pełnią swoich podstawowych funkcji, chociażby kościół ewangelicki. Zamek też niszczeje, a mogłoby mieścić się tam, powiedzmy, muzeum. Wygląda raczej jako pałac, co nawet nie dziwi, bo budowany był w XVI w., a to już inny styl. Zamki najczęściej kojarzą się ze średniowieczem.
Ciekawie wyglądają miejskie kamienice. Zauważalne chyba są też w Białej ślady kultury niemieckiej, a to nic nie ujmuje miejscowości, wręcz odwrotnie dodaje uroku.
Jestem bardzo zadowolony, że znalazłem ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często wpadał, żeby przejrzeć nowe rzeczy.