Skoczów, woj. śląskie

Skoczów to niewielkie miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, jest siedzibą gminy. Osada znajduje się w południowej części województwa śląskiego i jest jedną z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. Miasto nie jest raczej oblegane przez rzesze turystów i do tej pory, moim zdaniem, pozostaje w cieniu Cieszyna czy nieodległej Bielsko-Białej. W omawianej osadzie można zobaczyć jedynie nieduże grupki turystów. Być może latem są one liczniejsze? Mam taką nadzieję! Mamy maj, a sezon turystyczny dopiero ruszył i powoli rozkręca się. Skoczów położony jest w malowniczej dolinie Wzgórza Kaplicówka. Warto też dodać, że przez miasto płynie królowa polskich rzek, a mianowicie Wisła. Zabytki Skoczowa są przeważnie o charakterze sakralnym, ale wart uwagi jest również piękny ratusz oraz nietypowe kamienice, które otaczają rynek. Zapraszam na spacer po mieście.

Nieco historii…

Początki Skoczowa związane są z grodziskiem, które powstało na terenie osady Międzyświeć w IX stuleciu. Po pewnym czasie zostało ono zniszczone. Mieszkańcy zrujnowanego grodu przenieśli się w inne miejsce, gdzie założyli nowe miasto, które niebawem bardzo rozwinęło się. Miejscowość jak gdyby „przeskoczyła” w nowe miejsce, w związku z czym nazwano ją Skoczowem. Najstarsza pisana wzmianka o mieście pochodzi z 1232 roku. Gród znajdował się na ważnym szlaku solnym, który łączył Kraków oraz Morawy. Kronikarz Jan Długosz określił Skoczów jako pierwsze miasto nad rzeką Wisła, począwszy od jej źródeł.

Pod koniec XIV wieku osadzie nadano prawa miejskie. W Skoczowie rozwinął się przemysł oraz rzemiosło, a w XVI wieku założono nawet browar mieszczański. W XVII oraz XVIII wieku miasto było niszczone przez pożary oraz liczne działania wojenne. Od XIX wieku w osadzie na nowo zaczął rozwijać się przemysł, który niewątpliwie poprawił byt jej mieszkańcom. Przy ulicy Mickiewicza powstały piękne wille, które świadczą o bogactwie skoczowskich mieszczan.

Rynek oraz ratusz

Ratusz z końca XVIII wieku (1797)

Kościół rzymskokat. pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, XVIII wiek

Dawny zespół szpitalny oraz kościół Znalezienia Krzyża Świętego, katolicki

Początki szpitala oraz parafii sięgają XIV stulecia. Kościół został przebudowany w XIX wieku. Na stronie ustronskyband.pl można przeczytać, że „…to ważne miejsce dla tych, którzy w czasie wycieczki po mieście chcą zobaczyć miejsca związane z postacią Jana Sarkandra. To właśnie w tym kościółku przyszły święty został ochrzczony, a zabytkową chrzcielnicę do dziś można podziwiać w prezbiterium kościoła…”.

Kościół ewangelicki, II poł. XIX stulecia

Wzgórze Kaplicówka

Kaplica katolicka, lata trzydzieste XX stulecia

Na Wzgórzu Kaplicówka w roku 1995 przebywał papież Jan Paweł II.

Uliczkami Skoczowa

Zamek w Skoczowie

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1327. Obiekt został zbudowany przez Piastów Cieszyńskich i miał na celu strzec szlak handlowy, prowadzący z Krakowa na Morawy. Pierwotnie była to drewniana budowla, ale w wieku XVI przebudowano ją na murowaną. W późniejszych stuleciach zamek nabył cechy budynku dworskiego. W roku 1938 „zamek” rozebrano.

Uliczkami miasta

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 14 maja 2022

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Stara miejscowość z dawną historią, niemal sięgającą IX w., a to czasy przedchrześcijańskie. Nie ominął wzmianką tę osadę i znany dziejopisarz. Szkoda, że do czasów obecnych nie zachował się zamek, bo na akwareli przedstawiony jest jako budowla o ciekawej architekturze. Wart uwagi jest kościół Św. Piotra i Pawła, a mianowicie rzadko chyba w świątyniach katolickich spotykane tak barwne malowidła, chociaż na zewnątrz też się ciekawie prezentuje. Kościół ewangelicki również jest okazały, ciekawie, czy czynny? Widoki uroczo wyglądają na zdjęciach. Miasto robi wrażenie zadbanego i schludnego, wszędzie drogi i uliczki wyłożone kostką oraz oryginalne kamienice zwiadczące o dostatku ich właścicieli.
    Skoczów to skok przez wiele wieków (IX-XXI), który pozostawił piękne budowle idzieje, to ludzie i przyroda, zatem powinno to wszystko przyciągać zwiedzających i popularyzatorów mniejszych miejscowości, jakim jest też autor blogu. ♡