Zabytki Kętrzyna, warmińsko-mazurskie

Kętrzyn to miasto w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, jest siedzibą powiatu i gminy. Osada znajduje się nieopodal Giżycka oraz Mrągowa. Do najważniejszych zabytków miejscowości należałoby zaliczyć następujące obiekty: kościół św. Jerzego, lożę masońską czy zamek krzyżacki. Kętrzyn zwiedziłem przy okazji pobytu w nieodległym Olsztynie. Do osady ze stolicy regionu można dostać się zarówno autobusem, jak również koleją. Zdecydowanie polecam ten drugi rodzaj dostania się do Kętrzyna, ponieważ z okien pociągu można podziwiać piękne widoki na okoliczną przyrodę. Dotarcie z Olszyna do Kętrzyna zajmuje około 1,5 godziny. Zapraszam na spacer po mieście!

Gotycki kościół pw. św. Jerzego w Kętrzynie

Jest to obronny kościół, który został wzniesiony przez Krzyżaków. Prace budowlane zaczęto około roku 1359, a zakończono dość późno, bo na początku wieku XVI. Pierwotnie obiekt miał formę halową, później zaś zmieniono jego układ przestrzenny na pseudobazylikowy. O tym, że pełnił on funkcję strażnicy, świadczą mury z gankami obronnymi oraz wieża zakończona blankowaniem. We wnętrzu można podziwiać sklepienie kryształowe, które zostało wykonane przez gdańskiego mistrza Matza. W kościele znajdują się także płyty nagrobne z XVI oraz XVII stulecia. Organy są autorstwa Josue Mosengela i pochodzą z wieku XVIII. Ogólnie wnętrze świątyni jest dość surowe, nie posiada ono malowideł.

Zamek krzyżacki

Osada znajduje się na skraju Wielkich Jezior Mazurskich. Do roku 1950 miejscowość nosiła niemiecką nazwę Rastembork. Potem miasto przemianowano na cześć wieloletniego dyrektora lwowskiego Ossolineum Wojciecha Kętrzyńskiego. Zamek kętrzyński zbudowali Krzyżacy w wieku XIV. Najważniejszą część opisywanej budowli obronnej stanowiły pomieszczenia gospodarcze, które znajdowały się w skrzydle północnym. Wraz z budową zamku osadzie nadano prawa miejskie, a miało to miejsce w roku 1357. Zamek mocno ucierpiał podczas drugiej wojny światowej. Po 1945 roku odrestaurowano go. We wnętrzach zamku znajduje się obecnie Muzeum, które gromadzi zbiory związane z historią osady. Część ekspozycji jest poświęcona patronowi miasta Wojciechowi Kętrzyńskiemu.

Dworzec kolejowy w Kętrzynie

Stara Synagoga, XIX stulecie

Budynek Starostwa Powiatowego

Budynek szkoły

Ratusz kętrzyński, lata osiemdziesiąte XIX wieku

Pomnik patrona miasta Wojciecha Kętrzyńskiego

Kościół św. Katarzyny, koniec XIX wieku, neogotycki

Loża masońska

Budynek loży masońskiej powstał w latach 1860-1864 i znajduje się przy obecnej ulicy Adama Mickiewicza. Loża w przeszłości podlegała Wielkiej Loży Narodowej Państwa Pruskiego. Jest to piętrowy obiekt, który zwieńczony jest czterema wieżyczkami. W przeszłości na parterze loży znajdowało się pięć pokoi oraz przedsionek. Na piętrze budowli były sale biesiadne. Architektura obiektu nawiązuje do gotyku angielskiego. Dawną lożę odrestaurowano pod koniec XX stulecia. Obecnie mieści się tam siedziba Stowarzyszenia im. Amo Holza dla porozumienia Polsko-Niemieckiego.

Mury obronne i baszta

Kościół ewangelicki w Kętrzynie

Spacerkiem po mieście

Konsulat św. Mikołaja w Kętrzynie

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, dziesiąty maja 2022 roku

Autor: Andrzej Pietruszka