Romański kościół pw. Jana Chrzciciela w Prandocinie k. Krakowa

Nieopodal Krakowa można zwiedzić kościół pw. Jana Chrzciciela w Prandocinie, który jest perłą architektury romańskiej na terenie Małopolski. Omawiany obiekt posiada ciekawą historię, która zainteresuje niejednego wędrownika. Świątynia jest bardzo stara, podobnych obiektów we współczesnej Polsce nie zachowało się sporo. Zapraszam do zapoznania się z historią obiektu, jak również do obejrzenia zdjęć zabytku.

Kościół w Prandocinie został wzniesiony w XII stuleciu z fundacji komesa Prandoty z rodu Odrowążów. Z roku 1222 pochodzą pierwsze wzmianki o Prandocinie, które można odnaleźć w „Rocznikach” Jana Długosza. Świątyni nadano zatem charakter obronny. Pierwotnie świątynia była jednonawowa. Wybudowano ją na planie prostokąta, a od wschodu i zachodu zamknięto półkolistymi apsydami. Warto dodać, iż w wieku XV wschodnią część kościoła przebudowano na ceglane prezbiterium. W XVII stuleciu do obiektu dobudowano zakrystię i kruchtę. W świątyni można podziwiać rzadko spotykane romańskie elementy architektoniczno-rzeźbiarskie: dekoracyjny grzyms z położonym nad nim fryzem arkadowym czy też portal południowy.

 

           

           

Tekst na podstawie tablicy obok kościoła, zdjęcia A. Pietruszka, 23 lutego 2021 r.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • LP

    Świątynia- naprawdę rewelacja! Gdzie można napotkać jeszcze takie stare XII – wieczne kościoły. Słowa uznania dla autora, że umie wyszukać takie sakralne perły!