Okolice Krakowa w ostatni dzień kalendarzowej zimy. Fotorelacja

Biały Kościół

Kościół parafialny z XIX wieku

Kościół na zdjęciu powyżej powstał w miejscu, gdzie niegdyś stał stary zabytkowy kościół, który został rozebrany. Trudno jest sprecyzować powstanie starej świątyni, szacuje się, że był to XIV wiek. Ciekawa jest zatem nazwa wioski. Otóż są dwie wersje pochodzenia tej nazwy. Pierwsza głosi, iż na trakcie z Krakowa do Olkusza siedział starzec, który prosił przejeżdżających o ofiarę na pobielenie miejscowego kościoła. Druga wersja mówi, że pierwotny kościół w Białym Kościele został wybudowany z białego jurajskiego wapienia, który króluje na omawianych terenach.

Wnętrze świątyni

Modlnica

Drewniany kościół z 1553 roku

Plebania
Dwór Konopków

Dwór Konopków powstał w XVIII wieku. Obiekt należał do rodziny Konopków do roku 1945. Wokół dworu rozciąga się duży park. Zabytek należy obecnie do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie we dworku prowadzone są prace remontowe. Obiekt jest zadbany i cieszy swoim wyglądem zwiedzającego.

Tomaszowice

Dworek z XIX wieku

Dworek należał do rodziny Konopków, po wojnie został znacjonalizowany. Pod koniec XX wieku potomkowie Konopków sprzedali obiekt. W zabudowaniach dworskich znajduje się obecnie hotel. Nowym właścicielem posiadłości jest Ziyad Raoof.

Zabudowania dworskie

Foto i tekst Andrzej Pietruszka, 29 lutego 2020 roku

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • LP

    Dwie pierwsze nazwy bardzo ciekawe. Jeśli do nich dołączyć trzecią, to można zinterpretować w następujący sposób: w białym kościele modlił się Tomasz. A tak na poważnie: chociaż nie ma aż tak starych obiektów (no, jak powiedzieć, bo jednak XVIII w.) , ale pięknie wygląda dworek Konopków w Modlnicy, szczególnie w ujęciu na ostatnim zdjęciu.