Łęczyca – miasto w środkowej Polsce

Łęczyca to jedno z najstarszych miast na terenie współczesnej Polski. Znajduje się ono w województwie łódzkim. Jest siedzibą powiatu łęczyckiego. Osada kojarzona jest z legendą o „szlacheckim diable” Borucie, który od wieków pilnuje ukryte w miejskich lochach skarby. We wsi Tum, która znajduje się niedaleko Łęczycy, dawniej mieścił się słowiański gród warowny. Z owym grodem była związana żona Bolesława Krzywoustego księżna Salomea, która próbowała zjednoczyć Polskę rozbitą na dzielnice. W latach 1138-1144 księżna mieszkała w Łęczycy.

Kościół pw. św. Andrzeja

Dzwonnica

Z rozkazu Salomei w Tumie wzniesiono romańską kolegiatę, która miała pełnić rolę twierdzy w razie zagrożenia ze strony nieprzyjaciela. Archeologowie niedaleko świątyni odkopali dobrze zachowane grodzisko otoczone fosą oraz pięciometrowym wałem.

Łęczyca przez długi okres była ważnym ośrodkiem władzy w Polsce. To właśnie w tej osadzie odbywały się wydarzenia o dużym znaczeniu (zjazdy oraz spotkania) oraz podejmowano decyzje, które miały wpływ na funkcjonowanie państwa polskiego.

Prawa miejskie Łęczyca uzyskała przed rokiem 1267. W XIII oraz XIV stuleciu była stolicą samodzielnego księstwa, które za panowania króla Kazimierza Wielkiego zostało przyłączone do Królestwa Polskiego. W czasie wojen krzyżackich gród został zniszczony. Dość szybko przystąpiono do jego odbudowy. W roku 1331 Kazimierz Wielki wydał rozkaz o wzniesieniu łęczyckiego zamku. Po najeździe Szwedów na Polskę, miejscowość, niestety, utraciła na znaczeniu. Osada przestała być sceną ważnych wydarzeń historycznych.

Ratusz
Na rynku
Zamek łęczycki
Na dziedzińcu zamkowym

Obecnie Łęczyca to miasto, które funkcjonuje w swoim rytmie. Osada znajduje się nad rzeką Bzurą. W mieście warto obejrzeć kościół parafialny z XV wieku, jak również klasztor i kościół Bernardynów z XVII stulecia. W centrum miasta można podziwiać neoklasycystyczne kamienice. Na rynku łęczyckim stoi niewielki ratusz. Miasto jest zadbane i czyste. Posiada bogatą historię i warto je zwiedzić.

Jedną z atrakcji Łęczycy jest Muzeum Regionalne, które mieści się w zamku. W placówce można zapoznać z historią tej wyjątkowej osady.

Wnętrze kościoła Bernardynów
Kościół Bernardynów
Dworzec kolejowy
Kolegiata w Sztumie. Źródło „Polska Niezwykła”

Tekst i zdjęcia (oprócz ostatniego) Andrzej Pietruszka, listopad A.D. 2018

Autor: Andrzej Pietruszka