Batalha to miejscowość w Portugalii, która znajduje się w regionie Centrum. Jest siedzibą gminy Batalha. Słowo „Batalha” w języku portugalskim znaczy „bitwa”.
Klasztor w Batalha to dominikańskie opactwo (Santa Maria da Vitoria), które zostało założone dla uczczenia zwycięstwa Portugalczyków nad Hiszpanami pod Aljubarrotą w 1385 roku. Fundatorem klasztoru jest król Portugalii Jan I. Omawiany obiekt jest arcydziełem portugalskiego gotyku. W 1983 roku klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Przed klasztorem stoi monument Nuno Alvaresa Pereiry, który zdobył zwycięstwo nad Hiszpanami pod Aljubarrotą w 1385 roku. Nuno jest uważany za współtwórcę niepodległości państwa portugalskiego. Nuno Alvares Pereira jest również świętym Kościoła katolickiego.
Wewnątrz kościoła klasztornego znajduje się grobowiec króla Jana I oraz jego żony. Ów grobowiec można zobaczyć w Capela do Fundator, czyli w Kaplicy Fundatora. W świątyni pochowany jest również syn Jana I Henryk Żeglarz. W krużgankach można obejrzeć grób nieznanego żołnierza. Dosyć ciekawie reprezentują się Niedokończone Kaplice, które znajdują z tyłu kościelnego prezbiterium. Ich budowę zainicjował król Duarte w roku 1435. Owe kaplice mają kształt dużej rotundy. Co ciekawe, żadna z nich nie ma sklepienia. Kaplice są zatem w stanie surowym. To właśnie z tego powodu nazywane są one „Niedokończonymi Kaplicami”. Owe kaplice są przykładem portugalskiego stylu manuelińskiego.
Fasada kościoła udekorowana jest rzeźbami 12 apostołów oraz 72 postaciami królów biblijnych, królowych, proroków oraz aniołów. W tympanonie nad drzwiami wejściowymi została umieszczona rzeźba siedzącego Jezusa Chrystusa w gronie czterech ewangelistów.
Klasztor niewątpliwie zrobi olbrzymie wrażenie na turyście. Jeżeli ktoś z Państwa będzie w przyszłości w Batalha, to z całego serca polecam zwiedzenie jednego z najwspanialszych obiektów gotyckich w Portugalii – klasztoru Santa Maria da Vitoria.
Zdjęcia Andrzej Pietruszka, październik A.D. 2019
Informacje o klasztorze zaczerpnąłem z przewodnika o Portugalii, który został wydany przez wydawnictwo Pascal.