Jędrzejów, świętokrzyskie

Jędrzejów to miasto w południowej części województwa świętokrzyskiego, jest siedzibą powiatu jędrzejowskiego. Osada leży na trasie kolejowej Kielce-Kraków. Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest Opactwo Cystersów. Zapraszam na krótki spacer po Jędrzejowie.

OPACTWO CYSTERSÓW

Opactwo powstało w latach 1170-1210 w stylu romańskim. To właśnie w tym opactwie w latach 1218-1223 mieszkał Wincenty Kadłubek (autor Kroniki Dziejów Polski). Kompleks klasztorny został przebudowany w XV stuleciu. W roku 1726 opactwo dotknął pożar. To właśnie po tym pożarze klasztor odbudowano, nadając mu cechy barokowe. We wnętrzu kościoła można zobaczyć polichromie, które przedstawiają sceny z życia Kadłubka. Kościół posiada także bogate stalle czy też oryginalne rokokowe organy.

Ołtarz główny
Wygląd zewnętrzny

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY XV WIEK

Wnętrze

RYNEK W JĘDRZEJOWIE

Muzeum Przypkowskich

Muzeum jest związane z postacią doktora medycyny Feliksa Przypkowskiego (1872-1951). W muzeum można zobaczyć bogate zbiory, które dotyczą gnomoniki – nauki o odliczaniu i wykreślaniu zegarów słonecznych. Warto podkreślić, że Feliks Przypkowski interesował się gnomoniką od dzieciństwa. Przez wiele lat swojego życia starannie gromadził wszelkie przedmioty związane z astronomią, które możemy podziwiać w placówce. W muzeum znajdują także zbiory, które dotyczą m.in. bibliofilstwa, numizmatyki, zabytków przyrody, pamiątek okolic miasta i regionu itd. Po śmierci Przypkowskiego wszystkie zbiory, które dotyczą gnomoniki, rodzina przekazała państwu polskiemu, co dało początek muzeum. Instytucja usytuowana jest przy rynku. Zorganizowano ją w dawnym domu rodziny Przypkowskich.

Dziedziniec przed muzeum
Przy muzeum
Ogrody przy muzeum

Wieża ciśnień

Foto Andrzej Pietruszka, 18 lipca 2020. Informacje na podstawie książki „Ziemia Jędrzejowska”, wydawnictwo Artystyczno – Graficzne, Kraków 1971.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • LP

    Jeszcze raz pozdrawiam autora, podróżnika, jak powiedzielibyśmy po staropolsku – Jędrzeja!

  • LP

    Jędrzejów od Jędrzeja, imię Jędrzej transformowało się w Andrzeja, a nazwa miejscowości pozostała. Co do okolicy- ciekawym zabytkiem jest budowla opactwa (szczególnie wygląd zewnętrzny), też ze względu na przebywanie tam polskiego dziejopisarza, czy jak dziś powiemy historyka-Wincentego Kadłubka. Pozdrowienia dla autora!