Grywałd, małopolskie

Grywałd to wieś w powiecie nowotarskim województwa małopolskiego, w gminie Krościenko nad Dunajcem. Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest drewniany kościół pw. św. Marcina z wieku XV.

Pierwsze pisemnie wzmianki o osadzie pochodzą z roku 1330. Nazwa wioski pochodzi od słowa Grünewald, co oznacza Zielony Las. Można stwierdzić, że jest ona o niemieckim rodowodzie. 

Na szlaku drewnianej architektury sakralnej

Kościół św. Marcina, XV stulecie 

Jest to drewniana gotycka świątynia, która pochodzi z wieku XV. Legenda głosi, iż w miejscu, gdzie stoi wzmiankowany kościół, znajdowała się niegdyś pogańska gontyna. Przed rokiem 1618 obiekt gruntownie przebudowano. Kościół posiada ciekawe malowidła, gotycki ołtarz w formie tryptyku oraz barokowe boczne ołtarze. Ciekawie prezentuje się belka tęczowa, na której ukazana jest scena ukrzyżowania Chrystusa. W ołtarzu głównym można zobaczyć postać św. Marcina na koniu, Matki Bożej oraz inne postacie biblijne. Budowla posiada ciekawą wieżę oraz sygnaturkę. Jedne z drzwi wejściowych są stricte gotyckie, iż zakończone są ostrym łukiem. Opisywany kościół najlepiej zwiedzić w okresie letnim, doradzam wybrać jeden z weekendów. Dobrze, że można zobaczyć wnętrze świątyni, które jest bardzo piękne. Czuć tam minione czasy. Polecam zwiedzić kościół św. Marcina w Grywałdzie, na prawdę warto. Jest to wyjątkowy obiekt na mapie województwa małopolskiego!

Zdjęcia 

Nowy kościół w Grywałdzie (pośw. w 1993)

Okienka starego domu drewnianego (chyba ostatnie lata jego istnienia)

Bocianie gniazdo w centrum Grywałdu

Panorama wsi

I jeszcze raz drewniany kościół…

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, sobota, 23 lipca 2022 roku, powiat nowotarski, wieś Grywałd

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Miejscowość na pewno ma dobre usytuowanie i aurę-bociany nie wiją gniazd byle gdzie! Z tego można wywnioskować, że i kościół powstał tam nieprzypadkowo-jest wyjątkowy i chyba mało takich drewnianych budowli już odnajdziemy w Polsce. Piękne zabytkowe wnętrze- cudne malowidła po drewnie.
    No i ta nazwa- faktycznie nawiązuje do etymologii niemieckiej.
    Kościół w Grywałdzie- perła sakralnej architektury sakralnej.