Góra Ropczycka, podkarpackie

Góra Ropczycka to wieś w powiecie ropczycko-sędziszowskim, w gminie Sędziszów Małopolski, w województwie podkarpackim. Osada usytuowana jest na wzniesieniu (niewielkiej górze), od którego pochodzi prawdopodobnie nazwa „Góra Ropczycka”. W miejscowości można zobaczyć zabytkowy kościół parafialny, zespół dworski czy też remizę strażacką. Myślę, że warto napisać kilka zdań o Górze Ropczyckiej. Zapraszam na styczniowy spacer po osadzie.

Kościół i remiza strażacka, centrum Góry Ropczyckiej

Historia osady

Na tablicy przy kościele w Górze Ropczyckiej przechodzień może przeczytać, że ” miejscowość lokowana już w XIII w., położona na wzniesieniu – stąd nazwa. Od początku istnienia wchodziła w skład ziem królewskich, a od 1498 r. do klucza ropczyckiego. Otrzymał go Sebastian Kielecki od króla Zygmunta Augusta. Parafia rzymskokatolicka powstała przed 1385 r. Do I rozbioru Polski miejscowość nosiła nazwę Góra Królewska (Góra Regalis). Właścicielami byli m.in. Tarnowscy, Koniecpolscy, Potoccy…”.  

Kościół parafialny w Górze Ropczyckiej

Na tejże samej tablicy widnieje informacja o tym, iż „… obecny kościół parafialny pw. św. Jakuba Starszego Apostoła jest czwartą z kolei świątynią w tym miejscu. Poprzednie trzy były to kościoły drewniane: pierwszy, wymieniony w Liber beneficiorum Jana Długosza, istniał do około roku 1660 i uległ zniszczeniu. Obecny murowany kościół powstał w latach 1949-1951, konsekrowany przez ks. biskupa Karola Pękałę 20 czerwca 1954 r. Wewnątrz polichromia figuralna z lat 1965-1966. Wyposażenie zachowane z poprzednich świątyń: rzeźba Chrystusa na belce tęczowej (koniec XVII w.), dwa ołtarze boczne barokowe (poł. XVIII w.), tabernakulum (II poł. XVIII w.), chrzcielnica  kamienna z herbem Lis (XVII/XVIII w.)…”. 

Remiza strażacka z roku 1924

W internecie można przeczytać, że władze miejscowe usiłują ocalić ten zabytek od całkowitej zagłady. Na razie jedynie ściany na zewnątrz zostały odnowione, ale wnętrze, prawdopodobnie, potrzebuje również pilnego remontu. Obiekt jest bardzo ciekawy architektonicznie, gdyż reprezentuje styl neogotycki. Rzadko są spotykane budynku tego typu w stylu neogotyckim. Inne zdjęcie remizy można obejrzeć na samym początku dzisiejszej relacji (patrz powyżej!).

Dwór Gabriela Jaworskiego z wieku XVIII

Studnia w Górze Ropczyckiej

Nieopodal kościoła znajduje się studnia. Istnieje legenda, która głosi o tym, że w przeszłości to była tak zwana „studnia kaźni”. Prawdopodobnie wrzucano do niej osoby, które były skazane na śmierć. Warto też zaznaczyć, że woda z tej studni nie nadawała się do picia czy podlewania ogrodów, ponieważ w jej składzie było za dużo rdzawki. Używano ją tylko do celów gospodarczych.

W Górze Ropczyckiej można jeszcze zobaczyć park dworski, który został założony przez Starzeńskich w wieku XVIII. W osadzie też jest neogotycka kaplica grobowa Starzeńskich.

Zdj. Andrzej Pietruszka, 28 stycznia 2022

Autor: Andrzej Pietruszka