POZNAJ MNIE
Góra Ropczycka to wieś w powiecie ropczycko-sędziszowskim, w gminie Sędziszów Małopolski, w województwie podkarpackim. Osada usytuowana jest na wzniesieniu (niewielkiej górze), od którego pochodzi prawdopodobnie nazwa „Góra Ropczycka”. W miejscowości można zobaczyć zabytkowy kościół parafialny, zespół dworski czy też remizę strażacką. Myślę, że warto napisać kilka zdań o Górze Ropczyckiej. Zapraszam na styczniowy spacer po osadzie.
Na tablicy przy kościele w Górze Ropczyckiej przechodzień może przeczytać, że ” miejscowość lokowana już w XIII w., położona na wzniesieniu – stąd nazwa. Od początku istnienia wchodziła w skład ziem królewskich, a od 1498 r. do klucza ropczyckiego. Otrzymał go Sebastian Kielecki od króla Zygmunta Augusta. Parafia rzymskokatolicka powstała przed 1385 r. Do I rozbioru Polski miejscowość nosiła nazwę Góra Królewska (Góra Regalis). Właścicielami byli m.in. Tarnowscy, Koniecpolscy, Potoccy…”.
Na tejże samej tablicy widnieje informacja o tym, iż „… obecny kościół parafialny pw. św. Jakuba Starszego Apostoła jest czwartą z kolei świątynią w tym miejscu. Poprzednie trzy były to kościoły drewniane: pierwszy, wymieniony w Liber beneficiorum Jana Długosza, istniał do około roku 1660 i uległ zniszczeniu. Obecny murowany kościół powstał w latach 1949-1951, konsekrowany przez ks. biskupa Karola Pękałę 20 czerwca 1954 r. Wewnątrz polichromia figuralna z lat 1965-1966. Wyposażenie zachowane z poprzednich świątyń: rzeźba Chrystusa na belce tęczowej (koniec XVII w.), dwa ołtarze boczne barokowe (poł. XVIII w.), tabernakulum (II poł. XVIII w.), chrzcielnica kamienna z herbem Lis (XVII/XVIII w.)…”.
W internecie można przeczytać, że władze miejscowe usiłują ocalić ten zabytek od całkowitej zagłady. Na razie jedynie ściany na zewnątrz zostały odnowione, ale wnętrze, prawdopodobnie, potrzebuje również pilnego remontu. Obiekt jest bardzo ciekawy architektonicznie, gdyż reprezentuje styl neogotycki. Rzadko są spotykane budynku tego typu w stylu neogotyckim. Inne zdjęcie remizy można obejrzeć na samym początku dzisiejszej relacji (patrz powyżej!).
Nieopodal kościoła znajduje się studnia. Istnieje legenda, która głosi o tym, że w przeszłości to była tak zwana „studnia kaźni”. Prawdopodobnie wrzucano do niej osoby, które były skazane na śmierć. Warto też zaznaczyć, że woda z tej studni nie nadawała się do picia czy podlewania ogrodów, ponieważ w jej składzie było za dużo rdzawki. Używano ją tylko do celów gospodarczych.
W Górze Ropczyckiej można jeszcze zobaczyć park dworski, który został założony przez Starzeńskich w wieku XVIII. W osadzie też jest neogotycka kaplica grobowa Starzeńskich.
Zdj. Andrzej Pietruszka, 28 stycznia 2022
Podróże z Andrzejem jest niezwykle ciekawą stroną krajoznawczą, oprócz tego autor, może jako jeden z nielicznych, promuje różne zakątki( w najlepszym znaczeniu tego słowa) Polski.
Bardzo dziwne jest to, że osoba (mj), która napisała w komentarzu o tym, że autor rozpowszechnia „legendy” o miejscowości i odsyła go do zaczęrpnięcia informacji w Metryce Koronnej, zauważył te nieprawidłowości ( jeśli takie są?)na blogu, ale nie dostrzegł ich na oficjalnej tablicy informacyjnej. Jest to pytanie w takim razie do tych, kto sporządzał tablicę i wprowadził zwiedzającego w błąd. Po drugie, jeśli ktoś widzi, że informacja nie całkiem odpowiada rzeczywistości, to nie odsyła podróżnego (który ma godzinę- dwie na zwiedzanie) do przestudiowania dokumentów?!, a pisze o tym, jak się naprawdę rzecz ma( zresztą, jeśli chodzi o nazwę jakiejkolwiek miejscowości, nigdy nie mamy całkowitej pewności co do pochodzenia nazwy).
Otóż nie wiemy na czyjej stronie prawda: na stronie zwiedzającego, który postąpił, jak każdy by to zrobił- w dobrej wierze skorzystał z tablicy informacyjnej, czy po stronie tego, kto pomówił go o rozpowszechnanie”legend”, ale sam niczego nie wyjaśnił? Sytuacja wielce paradoksalna. Zresztą dobrze jest, że ktoś przeczytał artykuł – sedno w dochodzeniu i poszukiwaniu prawdy.
Andrzeju, proszę i nadal zwiedzać i promować kraj polski! Życzę sil i natchnienia!
Dziękuję pięknie za słowa wsparcia!
https://www.facebook.com/G%C3%B3ra-Gora-Ropczycka-101543454802102 Proszę zapoznać się z dokumentami Metryki Koronnej i nie powielać legendy o nazwie.
Informacje o nazwie miejscowości (jak i inne info) zaczerpnąłem z tablicy informacyjnej, która znajduje się przy kościele w Górze Ropczyckiej. Nie będę się sprzeczał w tej kwestii, bo nie jestem mieszkańcem wioski. Byłem tylko gościnnie.
Kościół parafialny wybudowany z pięknie ułożonego kamienia. Warto zachować neogotycki budynek remizy. W opłakanym stanie jest zabudowa dworu. Legenda o nieużytkowej studni jest może jedynie wymysłem z powodu dużej ilości rdzy.
Dawniej miejscowość miała piękną, ponieważ królewską nazwę.