Głogówek – urocze miasteczko na Opolszczyźnie

Głogówek (niem. Oberglogau) to niewielkie miasto w województwie opolskim. Miejscowość jest siedzibą gminy Głogówek. Osada posiada niezwykłe zabytki, jest bardzo urocza oraz malownicza. Głogówek to miasto, w którym jest bardzo dużo zieleni. Uliczki osady są czyste i schludne. Przeglądając różnorakie strony podróżnicze o polskich osadach, przez przypadek natrafiłem właśnie na Głogówek. Co mnie zatem skłoniło do odwiedzenia opisywanego miasteczka? W pierwszej kolejności gotycki kościół pw. św. Bartłomieja z wysokimi wieżami oraz zamek (nazwałbym go raczej dużym pałacem). Dotarcie do Głogówka nie jest trudne. Miasto jest dobrze skomunikowane ze stolicą regionu – Opolem oraz sąsiednimi miejscowościami. Z Krakowa do Głogówka można dostać się bezpośrednim pociągiem relacji Kraków Płaszów – Jelenia Góra. Połączenie zostało reaktywowane w roku 2020. Prawie każdą podróż zaczynam od dworca kolejowego, gdyż uwielbiam transport kolejowy. Zwiedzanie miasteczka zacząłem zatem od głogówieckiego budynku stacyjnego, który jest nieco zaniedbany. Remont niewątpliwie przywróciłby mu dawną świetność. Od dworca kolejowego do centrum miasta jest około dwóch kilometrów. Zapraszam na spacer po Głogówku.

Panorama miasta Głogówek
Panorama
Wieża kościoła św. Bartłomieja oraz wieża ratuszowa
Panorama Głogówka

Głogówiecki dworzec kolejowy

Kościół franciszkanów oraz klasztor

Jest to barokowa świątynia. We wnętrzu kościoła znajduje się Domek Loretański z roku 1630, będący repliką domu Św. Rodziny z Nazaret. Budowla posiada piękne barokowe ołtarze. Nieopodal kościoła usytuowany jest klasztor franciszkanów.

Domek Loretański

Klasztor franciszkanów

Kaplica nieopodal „zamku”

Owa kaplica jest repliką Grobu Pańskiego z Jeruzalem. Obiekt został wybudowany w roku 1634, a jego fundatorem jest hrabia Jerzy III Oppersdorf.

Zamek” głogówiecki

Obiekt przypomina mi raczej duży pałac. W miejscu, gdzie znajduje się omawiany obiekt, Piastowie Opolscy w XIII stuleciu wybudowali swoją warownię. Obecną rezydencję założył w XVI wieku Jan Oppersdorf. W wiekach późniejszych „zamek” był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie w obiekcie znajduje się Muzeum Regionalne. „Zamek” jest trochę zaniedbany, jedynie fasada jest odnowiona. Potrzebne są prace renowacyjne, dzięki którym można byłoby doprowadzić obiekt do dawnej świetności. Wymaga to jednak sporego nakładu finansowego. Dostęp do budowli jest nieco utrudniony, nie miałem możliwości być na dziedzińcu budowli. Czytałem w internecie, że niektóre kondygnacje są w złym stanie technicznym i turyści nie mają tam wstępu. Brama wjazdowa do obiektu była, niestety, zamknięta. Budowla posiada dwie okazała wieże, które przypominają te kościelne.

Baszta strażniczo-więzienna z roku 1595

Rynek

W centrum głównego placu Głogówka znajduje się ratusz, który został wzniesiony w roku 1608. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie w gmachu ratusza znajduje się magistrat. Przy wejściu do budynku widnieją tablice w języku polskim oraz niemieckim, które informują o tym, że jest to Rada Miejska. Warto dodać, że w Głogówku do tej pory mieszkają Niemcy. W związku z powyższym miasto ma dwie nazwy urzędowe: Głogówek po polsku oraz Oberglogau po niemiecku. Przy wjeździe do miasta są dwujęzyczne tablice. Na ulicach Głogówka można usłyszeć język niemiecki.

Rynek otaczają barokowe oraz secesyjne tablice.

Kościół pw. św. Bartłomieja

Budowla została wzniesiona w XIII stuleciu. Kościół posiada bogaty wystrój wewnętrzny, który jest dziełem rzeźbiarza Schuberta oraz malarza Sebastianiego. Budowla ma barokowe ołtarze oraz przepiękne malowidła, które zachwycą niejednego miłośnika sztuki. Uważam, że ta świątynia jest prawdziwym skarbem architektury sakralnej. Podczas mojego pobytu w Głogówku były remontowane wieże kościelne.

Drewniany kościół pw. św. Krzyża

Fundatorką owej świątyni jest głogówiecka mieszczanka Anna Pietruszka.

Wieża wodna z roku 1597

Wieża była wybudowana z inicjatywy Jerzego Oppersdorfa i zaopatrywała osadę w wodę przez około 300 lat.

Kościół św. Mikołaja z roku 1773

Fundatorem budowli jest Henryk Ferdynand Oppersdorf.

Obierża z roku 1756

To niewielki barokowy budynek,była to prawdopodobnie pierwsza głogówiecka restauracja.

Dawna synagoga 

Wieża ciśnień

Zdjęcia A. Pietruszka, 19 lipca 2021, info na podstawie strony o zabytkach Głogówka. Zapraszam do odwiedzenia tej wyjątkowej miejscowości.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Malownicza panorama miasta. Ciekawe kamienice i zabudowa. Jednak mój wzrok przyciąga drewniana architektura kościoła fundacji A. Pietruszki, nietypowość, w dobrym pojmowaniu tego słowa, budowli w połączeniu z oryginalnym nazwiskiem darczyni, stanowi coś niesamowite. Zamek, i tutaj podziełam zdanie autora, wygląda czy przypomina raczej pałac, jest w dość opłakanym stanie. Co się tyczy budowli sakralnych, barokowa świątynia franciszkańka jest okazała i piękna, ale to też predyspozycja Baroku. Kościół Bartłomieja – to przede wszystkim- bogate, i na pewno, zabytkowe sklepienie. Pozdrawiam. 👏