Andrychów i jego zabytki, małopolskie

Andrychów to miasto w powiecie wadowickim województwa małopolskiego. Jest siedzibą gminy Andrychów. Miasto zostało założone na przełomie XIII i XIV wieku. Być może nazwa miasta pochodzi od jego pierwszego założyciela, którym był niejaki Jędrzej. Inne źródła podają, że nazwa miasta pochodzi od imienia Henryk, a w przeszłości nie był to Andrychów, lecz Henrychów. Do najważniejszych zabytków należałoby zaliczyć następujące obiekty: kościół parafialny oraz pałac, nazywany przez mieszkańców Andrychowa zameczkiem. Zapraszam na wirtualny spacer po osadzie.

Kościół parafialny św. Macieja w Andrychowie

Budowla pochodzi z XVII stulecia. Fundatorką omawianej świątyni jest Elżbieta z Schillingów Przyłęcka.

Pałac andrychowski

Budowla pochodzi z przełomu wieku XVIII i XIX. Pałac został przebudowany przez rodzinę Bobrowskich w XIX stuleciu, którzy mieszkali w obiekcie do wybuchu drugiej wojny światowej.

Rada Miejska

Remiza strażacka (budynek po środku)

Zabytkowy dom podcieniowy

Kamienice andrychowskie

Rynek

Fontanna św. Floriana

Dworzec kolejowy w Andrychowie

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 24 lipca 2021 r.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Stare miasteczko, trochę sobie wieków liczy. Nazwa na pewno od imienia i najbardziej pasuje tu Jędrzej -dawna polska wersja Andrzeja. Urocza piekarnia. Pełen czaru zameczek. Miasteczko sprawia wrażenie zadbanego. Powtarzam się, ale małe miejscowości mają swoją aurę i budzą sentyment.👍