Drewniany kościółek Narodzenia NMP w Racławicach (Olkuskich), małopolskie

Racławice (Olkuskie) to duża wieś w powiecie krakowskim, w gminie Jerzmanowice – Przeginia, w północnej części województwa małopolskiego. Najważniejszym zabytkiem osady jest drewniany kościół pw. Narodzenia NMP. Jest to gotycka świątynia, która pochodzi z XVI wieku. Zapraszam do zapoznania się z historią budowli, jak również do obejrzenia zdjęć.

Na Szlaku Architektury Drewnianej

Województwo małopolskie

Racławice (Olkuskie)

Jest to budowla późnogotycka, której wznoszenie rozpoczęto w roku 1511. Obiekt powstał prawdopodobnie na miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni. Wnętrze zdominowane jest przez barokowe ołtarze. Jeżeli chodzi o gotyk, to należałoby tutaj wymienić następujące elementy: krucyfiks na belce tęczowej, któremu towarzyszą figury płaczących niewiast, tryptyk „Rodzina Maryi”, który jest datowany na lata 1530-1540, obrazy czterech dziewic (1473), tryptyk, przedstawiający Mękę Chrystusa, datowany na przełom XVI i XVII stulecia. W ołtarzu głównym można zobaczyć obraz Matki Boskiej Racławickiej. Na jednej ze ścian, tuż obok wyżej wymienianych tryptyków, znajduje się malowidło, przedstawiające postać św. Krzysztofa z Dzieciątkiem. Na przeciwko można obejrzeć freski, które ukazują najważniejsze wydarzenia z Biblii. Nad tymi malowidłami znajdują się postacie Apostołów. Ciekawie reprezentuje się chór, a szczególnie jego balustrada, którą udekorowano ilustracjami, przedstawiającymi m.in. aniołków, grających na skrzypcach. Droga Krzyżowa jest barokowa. Niezwykły jest sufit, na którym można zobaczyć ciekawe elementy, w dużej mierze roślinne. W prezbiterium znajdują się tajemnicze freski. Obecnie trwają prace renowacyjne kościółka. Odnawiane są właśnie malowidła w prezbiterium. Świątynię racławicką warto zwiedzić, ponieważ jest bardzo ciekawa pod względem architektonicznym. Dobrze, że budowla dotrwała na czasów współczesnych. Jest to ważny pomnik historii nie tylko na mapie województwa małopolskiego, ale również Polski.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, dziesiąty września 2022 roku. Informacje na podstawie książki „Kościoły, kaplice i dzwonnice drewniane. Województwo małopolskie, część północna” autorstwa Bronisława Cendy oraz Dominiki Cendy, wydawnictwo „Rewasz”, 2011 rok. Niektóre informacje są na podstawie własnych obserwacji. Zdjęcie tytułowe pochodzi z tablicy informacyjnej w centrum Racławic.

Autor: Andrzej Pietruszka