Atrakcje Inowłodza. Łódzkie

Dzisiaj opuszczamy Małopolskę i przenosimy się do Centralnej Polski, a mianowicie do województwa łódzkiego, gdzie znajduje się wioska Inowłódz. W osadzie można zobaczyć następujące obiekty: zamek kazimierzowski, kościół parafialny, synagogę żydowską czy też romański kościół pw. św. Idziego. Zapraszam serdecznie na spacer po zabytkach Inowłodza.

ZAMEK W INOWŁODZU

Zamek w Inowłodzu powstał w wieku XIV, a jego fundatorem jest król Kazimierz Wielki. Po okazałym gotyckim zamku pozostały jedynie ruiny. Omawiana budowla uległa zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego.

SYNAGOGA

Obiekt został wybudowany w XIX stuleciu. Dziś we wnętrzu synagogi znajduje się, niestety, sklep spożywczy. W budowli zachowały się polichromie z hebrajskimi i rosyjskimi napisami.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Kościół prawdopodobnie ufundowała królowa Bona. Budowę świątyni ukończono w roku 1520. W kościele znajduje się Obraz Matki Bożej Bolesnej z wieku XVI.

Romański kościół św. Idziego (XI stulecie)

Kościół został mocno zniszczony podczas pierwszej wojny światowej. Dzisiejszy obiekt to w dużej mierze dzieło rekonstrukcji. Świątynia została ufundowana przez Władysława Hermana jako wotum dziękczynne za narodziny syna Bolesława, zwanego potem Krzywoustym. Istnieją domniemania, że książę Władysław udał się do francuskiego klasztoru Saint-Gilles (św. Idziego), gdzie właśnie wymodlił przyjście na świat potomka. W podziękowaniu za otrzymaną łaskę Herman wybudował kościół św. Idziego w Inowłodzu.

INNE ZDJĘCIA

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, sierpień 2020 r.

 

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz