Jordanów okryty śniegiem, małopolskie

Jordanów to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie suskim (Sucha Beskidzka), siedziba gminy Jordanów. Przez osadę przebiega linia kolejowa z Krakowa do Zakopanego oraz z Żywca do Zakopanego. W pobliżu Jordanowa znajduje się Rabka-Zdrój czy Nowy Targ. Jest to górska miejscowość, którą otacza malownicza przyroda. Miasto usytuowane jest nad rzeką Skawą. Jordanów jest najładniejszy chyba zimą, ponieważ biała szata śniegu dodaje mu magiczności i wyjątkowości. Nie jest to może miejscowość stricte turystyczna, ale warto jednak zaglądnąć do niej chociaż na godzinę. Turyści wybierają raczej nieodległe Zakopane, na czym omawiana osada niewątpliwie traci. W Jordanowie uwagę przykuwa neogotycki kościół parafialny, neogotycki ratusz czy dawna, neogotycka siedziba sądu. Okoliczna przyroda jest bardzo piękna, a widoki są oszałamiające. Okolice miasta to idealne miejsce na piesze wycieczki górskie. Zapraszam na spacer po zimowym Jordanowie.

Pochodzenie nazwy miasta i jego krótka historia

Mnie się wydawało, że nazwa miasta pochodzi od rzeki Jordan. Myliłem się bardzo. Otóż miasto zostało nazwane na cześć jego fundatora, a był nim Wawrzyniec Spytek Jordan z Zakliczyna. Jordanów został założony w roku 1564. Zezwolenie na powstanie osady Spytkowi wydał król Zygmunt August. Miasto otrzymało prawo organizowania jarmarków, które przyczyniły się do jego rozwoju. Nagrobek Spytka znajduje się w kościele Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu. Miasto znajdowało się na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych: z Krakowa na Węgry oraz z doliny Skawy na Śląsk. W wieku XIX osada nieco podupadła. Ponowny rozwój miasta miał miejsce na początku ubiegłego stulecia.

Kościół parafialny w Jordanowie

Kościół został wybudowany w latach 1908-1913. Architektem budowli jest Jan Sas-Zubrzycki (spoczywa we Lwowie).

Ratusz w Jordanowie (1911), architekt Jan Sas-Zubrzycki

Rynek w Jordanowie

Budynek poczty, dawniej sądu

Dwór w Jordanowie-Chrobaczem (XVIII-XIX w.)

Opuszczona drewniana willa

Drewniany budynek przy rynku

Zajazd „Poczekaj”

Zimowe widoki

Zdj. Andrzej Pietruszka, 5 lutego 2022

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Urocza miejscowość! Rozkwit przypada, jak mniemam, na koniec XIX-początek XX w., ponieważ okazalsze budowle to neogotyk. Inne budynki mają piękne elementy drewnianej rzeźby.
    Okoliczny pejzaż zapowiada się malowniczo, co i nie dziwi – blisko Tatr znajduje się miasto.
    Wycieczka wirtualna jest dla mnie udana!