Zamek w Suchej Beskidzkiej, małopolskie

Sucha Beskidzka to miasto w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, jest siedzibą powiatu suskiego. Leży przy linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego. Jednym z ważniejszych obiektów osady jest zamek. Zapraszam na fotorelację.

Jest to renesansowa budowla, która powstała około roku 1534. Często nazywana jest „Małym Wawelem”. Piotr Komorowski zlecił w roku 1614 przebudowę zamku w stylu manierystycznym. Natomiast w roku 1708 Wielopolscy postanowili o ponownej przebudowie zamku, ale już w duchu baroku. Zamek w Suchej Beskidzkiej to trzyskrzydłowa budowla, która posiada cztery wieże oraz krużganki. W wieży zegarowej znajduje się kaplica, która powstała w roku 1614. Na mnie największe wrażenie zrobiła Sala Rycerska oraz kaplica, która posiada ciekawie wykonane malowidła. Barokowe pomieszczenia są, moim zdaniem, mniej atrakcyjne. Pięknie wyglądają krużganki, które są bardzo podobne do tych, które znajdują się na Wawelu. Na zamku w Suchej Beskidzkiej warto też zwiedzić wystawę archeologiczną, która prezentuje wykopaliska związane z historią regionu.

Ciekawie zostały opisane dzieje zamku pod tym linkiem http://malywawel.sucha-beskidzka.pl/historia-zamku/.

Informacje na podstawie przewodnika z serii Polska Niezwykła, część o Małopolsce.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, trzeci marca br.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Ciekawa architektura zamku, chociaż bardziej przypomina mi pałac, ale mogę się mylić. Wygląda na zadbany i zachęca do zwiedzenia. Posiada kunsztowne zabytkowe elementy m.in. malowidła. Warto zwiedzić też wystawę archeologiczną. Niewątpliwe zamek jest atrakcją turystyczną i ozdobą regionu.