Zabytkowy Grodków, opolskie

Miasto o średniowiecznym rodowodzie

Grodków to niewielkie miasteczko w powiecie brzeskim województwa opolskiego, jest siedzibą gminy. Osada ta jest chociaż nieduża, to jednak ma do zaoferowania ciekawe zabytki. Wśród nich znajdują się mury obronne, bramy wjazdowe czy gotycki kościół parafialny. Grodków odkryłem przez przypadek, w sumie jak większość miejsc, które udało mi się zwiedzić do tej pory. Najbardziej mnie chyba zafascynowała gotycka świątynia, która stoi nieopodal rynku. Jest ona bardzo duża i monumentalna, w pełni oddająca ducha epoki gotyckiej. Zapraszam na fotorelację po zabytkach Grodkowa.

Zabytkowy wiatrak typu holenderskiego, wiek XIX

Obiekt jest wybudowany z czerwonej cegły. Pozbawiony jest jednak skrzydeł. Obecnie jest chyba w rękach prywatnych. Jest to niewątpliwie ciekawy obiekt na mapie zabytków miasta Grodków.

Wieża ciśnień, lata 20. XX stulecia

Obiekt usytuowany jest na obrzeżach miasta, przy ulicy Krakowskiej.

Brama więzienna, XIV wiek, przebudowana w XVI stuleciu, gotyk

Brama Lewińska, XIV wiek, podwyższona na przełomie XVI i XVII stulecia, gotycka

Brama Ziębicka, XIV wiek, podwyższona na przełomie XVI i XVII wieku, gotyk

Rynek i ratusz

Ratusz grodkowski to mieszanka różnych stylów. Wieża jest gotycka, a sam budynek klasycystyczny. Obiekt został odbudowany po zniszczeniach wojennych.

W jednym z budynków przy runku urodził się Józef Elsner, nauczyciel Chopina. Wiele zabytkowych kamienic przy placu głównym Grodkowa nie zachowało się, ponieważ zostały one bezpowrotnie zniszczone w wyniku działań wojennych w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

Neoromański kościół z lat 1844-1847, poewangelicki, obecnie w ruinie

Mury obronne

Obecnie to są jedynie ich fragmenty, które pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku.

Kościół św. Michała

Zabytkowe kamienice

Warto przyjechać do Grodkowa!

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 13 maja 2023, Grodków

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Miejscowość może i mała, lecz faktycznie ciekawa i to przede wszystkim pod względem architektonicznym. Oryginalne budowle wyróżniają się kunsztem, pomysłowością i niepowtarzalnym projektowaniem. Są też bardzo stare i zabytkowe, co świadczy o dawnych dziejach tego miasteczka.
    Interesująca relacja fotograficzna, bardzo udana pod względem poznawczym. 👍