Podróże Andrzeja

Zabytki Ryglic, małopolskie

Klimatyczne Ryglice

Ryglice to miasto w powiecie tarnowskim, we wschodniej części województwa małopolskiego, siedziba gminy Ryglice. Pierwsza pisemna wzmianka o Ryglicach pochodzi z wieku XIV. Osada została założona przez króla Kazimierza Wielkiego. Prawo magdeburskie przyczyniło się do rozwoju omawianej miejscowości. Przez Ryglice przebiegały ważne szlaki handlowe na Ruś oraz na Węgry. Właściciel osady miał prawo pobierać opłaty za przejazd lokalnymi szlakami. Z tym faktem związana jest również nazwa miejscowości. Zarządca osady ryglował (zamykał) na noc drogi, aby zapobiegać niekontrolowanemu przejazdowi przez Ryglice. Otóż ryglowanie, ryglować=nazwa Ryglice. Okres prosperity został przerwany przez najazd Szwedów, Kozaków czy też Siedmiogrodzian. W roku 1656 Szwedów udało się jednak wyprzeć z Ryglic. Potok, który płynie przez miejscowość otrzymał nazwę Szwedka. W taki sposób uczczono zwycięstwo nad wojskami szwedzkimi. Do roku 1824 osada miała status wioski. W wieku XVIII do Ryglic zaczęli przyjeżdżać Żydzi, którzy ożywili nieco omawianą miejscowość. Ryglicom z powrotem przywrócono prawa miejskie. Organizowano targi oraz jarmarki. Mieszkańcy zajmowali się tkactwem, wzniesiono również młyn oraz tartak. W literaturze przedmiotu można doczytać się, iż peryferyjne położenie osady nie sprzyjało jej rozwojowi na szerszą skalę. W roku 1934 Ryglice utraciły prawa miejskie. W roku 2001 przywrócono je.

Rynek w Ryglicach

Na rynku w Ryglicach stoi pomnik emigranta, który przedstawia postaci matki, żony i synka. Oczekują oni na bliską osobę, która opuściła rodzinną miejscowość w poszukiwaniu pracy. Oficjalna nazwa pomnika to Pogórzańska Penelopa. Jego autorem jest Jacek Kucaba. Uważa się, iż na przełomie XX i XXI stulecia około 30% mieszkańców Ryglic wyjechało za granicę w celach zarobkowych. Omawiany pomnik pełni też rolę fontanny. Na rynku stoi również statua św. Floriana z 1830 roku. Główny plac miasta otaczają domy oraz kamieniczki. Najstarsza z nich pochodzi z roku 1843.

Kościół św. Katarzyny w Ryglicach, 1940

Budowlę wznoszono w latach 1928-1940. Architektem świątyni był Jan Sas-Zubrzycki, który pochodził z okolic Tarnopola. Obiekt wymurowano z kamienia oraz cegły. Wyposażenie pochodzi z poprzedniego drewnianego kościoła. Pomimo tego, iż budowla jest stosunkowo „młoda”, to wygląda monumentalnie. Obiekt usytuowany jest około trzysta metrów od rynku.

 

Pałac Ankwiczów

Budowla powstała w roku 1756. Natomiast w wieku XIX gruntownie ją przebudowano. Dokonali tego Leśniowscy. Pierwotnie była to drewniana budowla. Obiekt reprezentuje styl klasycystyczny. W pałacu obecnie mieści się szkoła.

 

Spichlerz, 1756, niedaleko pałacu

Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. W okresie letnim jest dostępny dla przybysza bez większych przeszkód. Poza sezonem trzeba umawiać się telefonicznie w celu zwiedzenia spichlerza.

Kirkut żydowski

Cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej

Zabytkowa zabudowa

Zabytkowe kaplice

Wiatrak pogórzański

Pógórze to subregion, w którym znajduje się miejscowość.

Drewniany ludek zaprasza do Ryglic

Ryglice to ciekawa miejscowość, do której warto przyjechać. Serdecznie polecam.

Informacje na podstawie książki „Powiat tarnowski”, wydawnictwo Progress.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, lipiec br.