Zabytki Jarocina, wielkopolskie

Jarocin to miasto w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu jarocińskiego. Miejscowość usytuowana jest nieopodal Poznania. Do najważniejszych zabytków osady należałoby zaliczyć kościół przy rynku, ratusz, spichlerz, pałac, ruiny gotyckiego kościoła i in. Zapraszam na spacer po Jarocinie.

Kościół pw. św. Marcina

Obiekt powstał przed rokiem 1610. W latach 60. XVII stulecia zawaliła się wieża. Nową wieżę z hełmem wybudowano w latach 1683-87. W latach 70. XVIII świątynię przebudowano. Inicjatorem owych przekształceń był Jan Radoliński. Wówczas wnętrze nabyło charakteru barokowego. Świątynia jest jednonawowa. Kościół otacza mur.

Pałac Radolińskich

Obiekt wzniesiono w latach 1847-51. Jest to neogotycka budowla, którą zaprojektował Friedrich August Stuler. Obiekt został wybudowany dla Władysława Radolińskiego, ówczesnego właściciela miasta Jarocin. W roku 1896 jego syn, Hugo von Radolin, zainicjował przebudowę pałacu. Wówczas obiekt poszerzono od wschodu i zachodu. W czasie drugiej wojny światowej wyposażenie pałacu rozkradziono. Po wojnie w budowli zorganizowano szkołę podstawową. Nieco później utworzono tam Państwowy Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy. Obecnie w obiekcie mieści się m. in. placówka muzealna.

Skarbczyk

Nieopodal pałacu Radolińskich znajduje się tzw. Skarbczyk. Jest on pozostałością murowanej siedziby właścicieli miasta, która powstała w wieku XIV. W wieku XX obiekt przekazano na cele muzealne.

Ruiny kościoła Świętego Ducha, w sąsiedztwie pałacu i Skarbczyka

Jest to gotycka budowla, która powstała około roku 1516. Obok świątyni znajdował się ongiś szpital, ale nie dotrwał on do czasów współczesnych. W stanie ruiny owa budowla sakralna jest od roku 1833.

W parku przy pałacu

Synagoga

Obiekt wzniesiono w latach 1841-43 z inicjatywy właściciela miasta Władysława Radolińskiego. W trakcie drugiej wojny światowej obiekt zdewastowano. Po wojnie urządzono tam magazyny, a potem salę gimnastyczną.

Rynek miejski

Ratusz, 1806

Kamienice przy rynku

Dawny spichlerz, XIX stulecie

Obecnie w budowli mieści się muzeum „Spichlerz Polskiego Rocka”. Warto dodać, iż to właśnie w Jarocinie w czasach PRL  zapoczątkowano organizowanie festiwalu, który miał na celu promowanie muzyki rockowej. Do Jarocina zjeżdżały się najbardziej znane zespoły rockowe z całej Polski.

Pomnik Glana (najbardziej popularne obuwie wielbicieli muzyki rockowej)

Mural nawiązujący do Festiwalu Polskiego Rocka

Kościół św. Jerzego, 1847-48, pierwotnie ewangelicki

Kościół Chrystusa Króla, katolicki, 1930

Przemierzając uliczkami miasta…

Jarocin to zabytkowe miasto, które warto zwiedzić.

Foto Andrzej Pietruszka, 27 marca 2025. Info na podstawie strony internetowej „Wielkopolskahistorycznie.pl”.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • MP

    Ciekawa prezentacja Jarocina! Jest duża do zwiedzania. Piękna miejscowość.

  • LP

    Jarocin to niewątpliwie miasto o bogatej historii i interesujących zabytkach. Na szczególną uwagę zasługuje pałac Radolińskich, który jest na pewno wizytówką miasta. Można też zwiedzić kilka obiektów sakralnych, dawny spichlerz, pospacerwać uliczkami miasta, na których znajdują się ciekawe kamieniczki.
    Jarocin jest miastem, które ma swój urok i klimat, oraz które warto zwiedzić. 👌