POZNAJ MNIE
Od 18 kwietnia do 15 września 2024 roku w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można obejrzeć wystawę „Złote Runo. Sztuka Gruzji”. Wydarzenie to ma na celu przybliżyć mieszkańcom grodu Kraka i turystom kulturę oraz historię Gruzji. Na ekspozycji prezentowane są różne zabytki, najstarsze z nich mają ponad siedem tysięcy lat. Na wystawie można zobaczyć narzędzia kamienne i metalowe, narzędzia do walki, naczynia, figury ludzkie, ozdoby, biżuterię, kamienne płyty, płytki ceramiczne itp. Dużo miejsca poświęcono tematyce wina, które odgrywa kolosalną rolę w kulturze i historii Gruzji. Wydarzenie umożliwia również zapoznanie się z rękopiśmiennictwem gruzińskim. Ważne miejsce zajmują kopie średniowiecznych malowideł. Można zobaczyć też oryginalne freski, które pochodzą z XI-XIII wieku. Sporo miejsca zajmuje tematyka chrześcijańska oraz jej wpływ na kształtowanie państwa gruzińskiego. Część ekspozycji poświęcona jest broni wszelkiego rodzaju czy też odzieży gruzińskiej. Na wystawie można zobaczyć obrazy, na których ukazano Gruzję. Część dzieł jest autorstwa polskich artystów, którzy mieszkali w Gruzji czy też wędrowali po tym państwie. Osobiście uważam, iż wystawa ta jest bardzo ciekawa, poznawcza oraz interesująca. Pozwala przybliżyć mieszkańcom Krakowa i gościom kulturę Gruzji, kraju tak bardzo odległego geograficznie od Polski. Najbardziej podobała mi się część o historii Gruzji od zarania dziejów do średniowiecza. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wystawy „Złote Runo. Sztuka Gruzji”.
Zdjęcia Andrzej Pietruszka, info na podstawie broszurki informacyjnej o wystawie.
Z wcześniejszych relacji zapoznawczo- fotograficznych oraz obecnej można wywnioskować, że w Muzeum Narodowym w Krakowie regularnie odbywają się ciekawe prezentacje, mające na celu przybliżyć kulturę innych narodów, w tym jak sąsiadujących z Polską, tak i nieco odległych. Świetnym przykładem wyżej powiedzianego jest wystawa promująca arcydzieła pochodzące z Gruzji, kraju o poglądach niewątpliwie europejskich, lecz o kulturze, która ma wiele oryginalnego, swoistego i nawet orientalnego. Oprócz niesamowitego pejzażu, może poszczycić się naród gruziński nieobyczajną sztuką z dziedziny kultury, religii czy też z zakresu architektury, tradycji i obyczaju. Niesamowitym wzorcem odrębności i pomysłowości są przedstawione eksponaty: piękne, ciekawie, kunsztowne, a na dodatek niektóre pochodzą zadługo do naszej ery.
Takie wydarzenia, jak niniejsza wystawa kształcą, wzbogacają, łączą narody i są ponadczasowe. Należy spodziewać na kolejne prezentacje w Muzeum, które warto zwiedzić.
Osobliwe podziękowanie dla autora za jeszcze jedną przygodę w poznawaniu czegoś wcześniej nieznanego!