Wrześniowa niedziela w Ojcowie, małopolskie

Ojców to wieś w powiecie krakowskim województwa małopolskiego, w gminie Skała. Miejscowość jest bardzo popularna wśród turystów, a najbardziej znanym zabytkiem Ojcowa jest zamek króla Kazimierza Wielkiego. Ojców to znakomite miejsce na spędzenie wolnego czasu. Liczne piesze szlaki, skały, oszałamiająca przyroda, czyste powietrze – to wszystko może zaoferować Ojców. Słoneczny wrześniowy dzień sprzyjał spacerowi po wiosce oraz okolicy. Grzechem by było siedzenie w domu, być może to ostatnie tak ciepłe dni. Jesień zbliża się dużymi krokami, korzystajmy więc z dobrej pogody. Zapraszam na spacer po Ojcowie.

Wieś usytuowana jest 24 km na północ od Krakowa.

Dla osób, które nie posiadają własnego środka transportu, w okresie letnim została uruchomiona specjalna linia autobusowa LRO. Autobus odjeżdża z przystanku Os. Podwawelskie, przystanek końcowy to Ojców Zamek. Uważam, że jest to bardzo wygodne połączenie. Autobusy kursują co niedziela i co sobota w okresie letnim.

Wybierając auto, trzeba przygotować się na to, że może nie być wolnych miejsc parkingowych. Ojców wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów, a szczególnie w weekendy.

Zamek kazimierzowski

Nie ukrywam, że głównym celem mojej wycieczki do Ojcowa było zobaczenie zamku. Co prawda byłem jako dziecko w Ojcowie, ale nie interesowałem się zbytnio tym, gdzie jestem i co zwiedzam.

Otóż zamek w Ojcowie wzniósł Kazimierz Wielki, a miało to miejsce w wieku XIV. Na początku XVII stulecia wyremontowano bramę wjazdową, zrekonstruowano filary mostu oraz naprawiono mury, które otaczały dziedziniec. Wtedy też powstał budynek mieszkalny z kaplicą w stylu barokowym. Obiekt ucierpiał mocno podczas najazdu Szwedów, co prawda odbudowano go, ale już nigdy nie odzyskał wcześniejszej sławy. Do dnia dzisiejszego zachowała się brama wjazdowa, reprezentująca styl gotycki oraz baszta z ciosów kamiennych. W wieku XVIII większość zamku rozebrano, ponieważ był w złym stanie technicznym. Pozostawiono jedynie, wspomnianą wcześniej, basztę oraz bramę wjazdową. Z zamku w Ojcowie można podziwiać przepiękne krajobrazy. Warto tam przyjechać!

Hotel pod Kazimierzem

Muzeum Przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojcowskie drewniane wille

Ojcowska przyroda

Młyn wodny

Kaplica na wodzie

Ojcowski „drapieżny” zwierzak

Zdjęcia A. Pietruszka, 5 września 2021 roku.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Ten czarny kot to dobry ojcowski duch, strażnik tych miejsc. Zamków Kazimierz pobudował wiele, niewiele z nich wytrzymało próbę czasu. Pozostałości zamku w Ojcowie do dziś dna przyciągają miłośników dawnych czasów. Piękna miejscowość z uroczymi widokami, przytulnymi drewnianymi willami i wapienno- białymi skałami. Kaplica na wodzie-jeszcze jedna atrakcja ojcowska. 👍