Wiśniowa – wieś o smaku wiśni, małopolskie

Wiśniowa, wiśnie, historia, zabytki

Wiśniowa to duża wieś gminna w centralnej części województwa małopolskiego, w powiecie myślenickim (Myślenice). Z roku 1349 pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowości (ówczesna nazwa to Visznowa), a jej autorem był biskup Bodzanty (o tej postaci pisałem szerzej w artykule o Bodzentynie, w zakładce *świętokrzyskie*). Powyżej wzmiankowany hieracha kościelny wspominał również o tym, że w tamtym czasie w osadzie istniała parafia, która liczyła około 200 wiernych. W Wiśniowej znajdował się ongiś drewniany XV-wieczny kościół, ale spłonął na początku wieku XVIII. Miejscowość należała do dóbr królewskich. W osadzie funkcjonowała także szkoła parafialna, ale w okresie późniejszym włączono ją do parafii dobczyckiej. Warto dodać, iż w Polsce przedrozbiorowej Wiśniowa była zarządzana przez starostwo dobczyckie.

W roku 1772 Wiśniowa znalazła się w zaborze austriackim. Miejscowość przeszła również w ręce prywatne. Właścicielami osady byli Romerowie. Pod koniec XIX stulecia we wiosce powstała szkoła, która była finansowana przez państwo. W Wiśniowej istniał również folwark, który został splądrowany przez chłopów podczas rabacji galicyjskiej w połowie XIX wieku.

Do roku 1999 Wiśniowa była w składzie województwa krakowskiego, a od roku 1999 jest częścią województwa małopolskiego. 

Nazwa miejscowości jest bardzo przejrzysta, gdyż pochodzi od słowa „wiśnia”. W okolicach miejscowości zapewne niegdyś rosły wiśnie, które były tak dobre, że postanowiono na ich cześć nazwać omawianą miejscowość 🙂 🙂 🍒

                                                                                                                          🍒 🍒

Dla osób aktywnych sportowo okolice Wiśniowej to doskonałe miejsce na piesze wycieczki górskie. Wspaniałe widoki, czyste górskie powietrze, piękna przyroda, to wszystko przesądza o wyjątkowości gminy Wiśniowa.

Wiśniowa posiada dwa ciekawe zabytki: drewniany kościół parafialny z wieku XVIII oraz drewniana bożnica z początku XX stulecia. Zapraszam na spacer po tej małopolskiej osadzie. 

Drewniany kościół parafialny w Wiśniowej

Drewniana bożnica z początku wieku XX, obiekt odnowiono z przeznaczeniem na muzeum

Powyższy obiekt świadczy o tym, że w przeszłości w Wiśniowej mieszkała ludność żydowska. W internecie można przeczytać, iż jest to jedna z trzech zachowanych drewnianych synagog w Polsce. Budowla nie przypomina raczej bożnicy, gdybym nie wiedział, że obiekt pełnił niegdyś funkcję sakralną, to stwierdziłbym, że jest to zwykły budynek mieszkalny. Na jednej ze stron internetowych przeczytałem, iż podczas renowacji budynku, na jego ścianach odkryto malowidła, w dużej mierze o tematyce roślinnej.

Dzwonnica

Panorama Wiśniowej

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 30 lipca 2022, tekst na podstawie strony Wirtualny Sztetl

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

 • LP

  Przede wszystkim warto zaznaczyć- oryginalny pomysł na tytuł!
  Dwa zabytki i oba oryginalne, nietypowe i jedyne w swoim rodzaju. Kościół ma niepowtarzalnie piękne wnętrze- malowidła po drewnie- mistrzowstwo sztuki sakralnej.
  Faktycznie niespotykana budowla synagogi: drewno, jako materiał budowlany, rzadko spotykane, równie zewnątrz całkiem nie wygląda na bożnicę. Ciekawe, jak prezentuje się w środku?
  Dzwonnica z pięknego naturalnego surowca, chyba kamienia. Wygląda majestatycznie.
  Krajobraz przyciąga wzrok.
  Kolor dojrzałej wiśni niech będzie oficjalną barwą wioski, natomiast wiśnia – herbem!