Uroki Opatowa w obiektywie

Dzisiaj przenosimy się do województwa świętokrzyskiego, a więc opuszczamy Małopolskę, która ostatnio króluje na moim blogu. Otóż Opatów to miasto w województwie świętokrzyskim, jest siedzibą powiatu opatowskiego. Usytuowany jest nieopodal Sandomierza. Najważniejszym zabytkiem miasta jest kolegiata pw. św. Marcina. Zapraszam do fotorelacji.

Ratusz opatowski

Trudno jest precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, w którym wieku powstał ratusz w Opatowie. Obiekt wybudowano prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Fundatorem omawianego zabytku był Krzysztof Szydłowiecki. Obiekt ucierpiał w czasie ostatniej wojny światowej, ale w okresie powojennym odbudowano go.

Rynek
Altana na rynku
Widok na rynek
Brama Warszawska

Fundatorem Bramy był Krzysztof Szydłowiecki. Był on właścicielem Opatowa oraz pełnił funkcję kanclerza wielkiego koronnego na dworze króla Zygmunta Starego. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko Brama Warszawska, która była jedną z czterech bram w grodzie. Oprócz opisywanej tutaj, w Opatowie była jeszcze Brama Krakowska, Lubelska oraz Sandomierska. Pełniły one oczywiście funkcje obronne.

Bramę Warszawską wybudowano w latach 1520-1530. Współcześnie jest to obiekt jednokondygnacyjny z drewnianym stropem. Owa Brama ongiś była zdecydowanie wyższa. Na obiekcie można zobaczyć herb rodziny Szydłowieckich, jak również obraz Matki Boskiej, który został umieszczony w roku 1922, jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

Kolegiata opatowska

Kolegiata pw. św. Marcina powstała w XII wieku z kamiennych ciosów. Na jednej z tablic informacyjnych przy kościele można przeczytać, że jest to najcenniejszy zabytek architektury romańskiej w Polsce. Owa tablica informuje również o tym, że „…wnętrze świątyni zdobią gotyckie i barokowe polichromie ze scenami batalistycznymi, portale i detale kamieniarskie, ołtarz, a także barokowe stalle kanonickie.”

                     

                     

                                       

                       

                       

Klasztor Bernardynów
Wnętrze

                                 

Foto Andrzej Pietruszka, siódmego lutego 2020 roku.

Krótkie informacje zostały zaczerpnięte z tablic informacyjnych w mieście, jak również ze strony polskaniezwykla.pl

Autor: Andrzej Pietruszka