Tylicz – niezwykła górska wioska. Fotorelacja.

Tylicz to wioska, która znajduje się nieopodal uzdrowiska Krynica-Zdrój, w powiecie nowosądeckim województwa małopolskiego. Kazimierz Wielki w XIV wieku nadał osadzie prawa miejskie, która przyjęła też nową nazwę Miastko. Wcześniejsza nazwa to Ornawa. XVI wiek nie był zbyt sprzyjający dla rozwoju miasta, co spowodowało jego upadek. W XVII wieku Piotr Tylicki, biskup krakowski, ponownie nadał prawa miejskie osadzie. Miastko zostało przemianowane na Tylicz. Nazwa ta nawiązuje do postaci biskupa Tylickiego, który odegrał kolosalną rolę w odbudowie miasta. W I połowie XX wieku miejscowość znów utraciła prawa miejskie (nie ma precyzyjnej daty ich utraty, nastąpiło to prawdopodobnie w latach trzydziestych) i tak trwa do dnia dzisiejszego. We wsi istnieje dawna cerkiew, co świadczy o obecności na tych terenach ludności łemkowskiej. Zapraszam serdecznie do fotorelacji.

Kościół pw. Piotra i Pawła

Kościół został wybudowany w roku 1612. Fundatorem świątyni był biskup Piotr Tylicki.

Na jednej z tablic informacyjnych przy kościele możemy przeczytać, że „kościół wzniesiono w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowano poziomo. Układ wnętrza jest jednonawowy, z węższym do nawy, trójbocznie zamkniętym prezbiterium i zakrystią po jego północnej stronie…”.

W kościele znajdują rokokowe ołtarze XVIII wieku oraz polichromie z lat 60. ubiegłego stulecia. W ołtarzu głównym możemy podziwiać obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (jest to tak zwana Matka Boska Tylicka).

Wnętrze kościoła
Nowy kościół

Tuż obok starej drewnianej świątyni znajduje się nowy kościół.

Wnętrze nowego kościoła
Tylicka Golgota
Do Golgoty prowadzi Droga Krzyżowa

Muzeum Ziemi Tylickiej
Przy rynku
Tylicka uliczka
Cerkiew, obecnie kościół

Cerkiew w Tyliczu pw. św. Kosmy i Damiana została wybudowana w 1743 roku. Na tablicy informującej o zabytku możemy przeczytać, że ” …jest to trójdzielna, zachodniołemkowska cerkiew o konstrukcji zrębowej, ma ściany oszalowane i wzmocnione lisicami…”. Obecnie służy jako kościół cmentarny. Polichromia została wykonana w 1938 roku z okazji 950. rocznicy Chrztu Rusi. Ikonostas pochodzi z XVIII wieku, ale dziś jest on zdekompletowany. We wnętrzu budowli nie miałem okazji być, gdyż była zamknięta.

Dom przy rynku

W Tyliczu można nie tylko zwiedzać ciekawe zabytki. Miejscowość jest również ważnym ośrodkiem turystycznym, gdyż przyciąga rzesze przybyszów, którzy zjeżdżają się tutaj, żeby uprawiać sporty zimowe. W Tyliczu zima zadomowiła się na dobre. Na ulicach wioski jest mnóstwo śniegu do tej pory. W Nowym Sączu i okolicy jest raczej wiosennie. Miejscowość jest bardzo malownicza, posiada też oryginalną i niepowtarzalną historię. Warto ją zwiedzić. W Tyliczu o każdej porze roku można spędzić aktywnie i pożytecznie wolny czas.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, tekst o cerkwi i kościele na podstawie tablic informacyjnych.

15.02.2020 r.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz