Szydłowiec – miasto zabytków, mazowieckie

Dzisiaj wyjątkowo opuszczamy województwo małopolskie i przenosimy się do województwa mazowieckiego, gdzie znajduje się urocze miasto Szydłowiec. Osada usytuowana jest w południowej części województwa mazowieckiego, jest siedzibą powiatu i gminy. Szydłowiec jest miastem, które chętnie odwiedzają turyści, ponieważ może pochwalić się ciekawymi zabytkami oraz wyjątkową historią. Osada ma rynek, a jego centralne miejsce zajmuje okazały ratusz. Ozdobą miejscowości jest również gotycki kościół. A prawdziwą perełką Szydłowca jest niewątpliwie zamek. Nazwa miasta pochodzi od jego właścicieli – Szydłowieckich. To właśnie oni przyczynili się do rozkwitu omawianej osady. Prawa miejskie Szydłowcowi nadał oczywiście król Kazimierz Wielki. Kazimierz Jagiellończyk potwierdził je. Zapraszam na fotograficzną wycieczkę po osadzie, której początki sięgają aż wieku XIII.

Panorama miasta Szydłowiec

Rynek oraz ratusz w Szydłowcu

Ratusz jest późnorenesansowy i pochodzi z lat 1602-1605. Był restaurowany w 1930 oraz w drugiej połowie XX wieku.

Dwór pod Dębem z XIX w. fundacji Anny Sapieżyny, obiekt znajduje się przy rynku

Kościół parafialny 

Gotycka świątynia w Szydłowcu została wybudowana z kamienia łamanego w latach 1493-1509. Była restaurowana w latach 20. XX stulecia. Na ścianach kościoła znajdują się ciekawe napisy. We wnętrzu obiektu niestety nie byłem, ponieważ był zamknięty.

Zamek w Szydłowcu

Jest to zamek Szydłowieckich, który został wybudowany w latach 1510-1526, reprezentuje styl gotycko-renesansowy. Obiekt został przebudowany w I poł. XVII stulecia. W zamku funkcjonuje obecnie Centrum Kultury oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Synagoga w Szydłowcu, obecnie „ciucholand”

Stary młyn

Cmentarz żydowski, ok. 70% mieszkańców przedwojennego Szydłowca to byli Żydzi

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, ósmy stycznia 2022 r. Warto przyjechać do Szydłowca, serdecznie polecam!

Panoramę miasta zrobiłem z Góry Trzech Krzyży

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Zabytkowe trzy budowle Szydłowca, od których wieje historią: ratusz, kościół, zamek. Ratusz- nietypowy, oryginalny, kościół wybudowany z pięknego kamienia, zamek wygląda raczej na pałac, ale okazały( pięknie wyrzeźbione w kamieniu rysunek nad drzwiami ). Jak wygląda, wszystkie te obiekty w doskonałym stanie. Oprócz tego, stary młyn, synagoga (mogłaby pełnić nieco inne funkcje?!). Co do nazwy, jest zrozumiała, chociaż do rodu Szydłowieckich mogła mieć inną nazwę?
    Miejsce zwiedzane przez turystów, co nie dziwi, jest dużo do obejrzenia!