Stopnica – małe miasteczko w świętokrzyskiem

Panorama Stopnicy

Dzisiaj przenosimy się do Stopnicy w województwie świętokrzyskim. Miasteczko to usytuowane jest w powiecie buskim, jest siedzibą gminy Stopnica. Jest to nieco senna osada, które funkcjonuje w swoim wyjątkowym rytmie. Nie jest to oczywiście jej wada, a tylko zaleta. Lubię małe mieściny, gdyż mają swój specyficzny klimat. Tam zawsze można znaleźć spokój, a Stopnica jest tego dobrym przykładem. Miasteczko to było od dawna na mojej liście miejsc, które chciałem odwiedzić. W końcu udało mi się to w jeden listopadowy dzień. Była piękna i słoneczna pogoda, wydawało się, że jest przedwiośnie. Warunki atmosferyczne sprzyjały zwiedzaniu Stopnicy, z czego jestem bardzo zadowolony. Co zadecydowało, że postanowiłem odwiedzić omawiane miasteczko? W pierwszej kolejności jest to postać Kazimierza Wielkiego, który jest fundatorem miejscowego kościoła parafialnego oraz zamku (obecnie budowla typu pałacowego). Po drugie, gotycki kościół, jestem wielbicielem świątyń, które powstały właśnie w tym stylu. Po trzecie, powtórzę się zapewne, małe miasteczka mają w sobie to coś, czego nie mają duże ośrodki miejskie. Najważniejsze zabytki Stopnicy zlokalizowane są w ścisłym centrum, a należy zaliczyć do nich następujące obiekty: kościół, dawny zamek czy ruiny klasztoru. Ciekawie prezentuje się „stary” cmentarz. Miasteczko posiada też rynek, ale nie ma tam ratusza. Jest to miejsce, gdzie rośnie bardzo dużo drzew. Latem plac główny jest zapewne opanowany przez zieleń, która daje schronienie przed palącym słońcem. Zapraszam na spacer po Stopnicy.

Kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stopnicy

Na jednym ze zworników w prezbiterium świątyni można zobaczyć twarz jej fundatora, czyli Kazimierza Wielkiego.

Stół eucharystyczny udekorowany jest rzeźbą z kamienia (głowa), która ukazuje wyżej wymienianego władcę. Nie mam niestety jej zdjęcia, gdyż była zasłonięta kwiatami. Trzeba było troszeczkę bliżej podejść, żeby ją dostrzec.

Dawny zamek, obecnie obiekt typu pałacowego, pełniący funkcje Centrum Kultury

Budowla powstała z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Jej budowę rozpoczęto około roku 1350. W wieku XVII zamek stopnicki został odnowiony przez Jana Klemensa Stadnickiego, który był starostą stopnickim oraz marszałkiem koronnym. W wieku XIX obiekt strawił pożar. Przez pewien okres zamek był w stanie kompletnej ruiny. Na początku tego wieku obiekt odbudowano (przebudowano) na Centrum Kultury. Budowla utraciła cechy zamku. O tym, że był to kiedyś obiekt o funkcji obronnej, zdradzają jedynie przypory.

Rynek stopnicki

„Stary” cmentarz

Warto przyjechać do Stopnicy!

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 9 listopada 2022 roku. Informacje na podstawie książki „Świętokrzyskie. Przewodnik” autorstwa Mirka i Magdy Osip – Pokrywki, Kielce 2018.

Autor: Andrzej Pietruszka