POZNAJ MNIE
Coraz częściej goszczę na Śląsku. Dzisiaj przenosimy się do Pilicy, która znajduje się w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, jest siedzibą gminy. Chociaż Pilica znajduje się obecnie na Śląsku, to historycznie należy do Małopolski. Osada znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pilica zachowała średniowieczny układ ulic. Prawo magdeburskie zostało nadane miastu pod koniec XIV wieku. Miejscowość znajduje się na tak zwanym Szklaku Orlich Gniazd. Pilica posiada kilka zabytków, są to w dużej mierze obiekty sakralne. Zapraszam na spacer po osadzie.
Obiekt pierwotnie był gotycki, po licznych przebudowach nabył cechy baroku. Jedynie w prezbiterium można dostrzec elementy gotyckie.
Pierwotnie funkcjonował jako zamek. Obiekt był wielokrotnie niszczony (m.in. przez Szwedów). W 1731 roku budowlę kupiła Maria z Wesslów Sobieska. Wtedy obiekt przebudowano w stylu barokowym. Jeszcze później nadano mu cechy renesansowe.
Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 27 kwietnia 2022
Dużo atrakcją jest pałac Sobieskiej. Jest zabytkowy, okazały i romantyczny. Aż trudno wyobrazić, jak mógł wyglądać jako zamek. Wygląda na zniszczony, a szkoda.
Kościół Augustianów też niestety ruina, nie udało go się ocalić od zapomnienia, natomiast kościół Jana Chrzciciela piękny i zadbany, chociaż są i inne kościoły, w które warto zwiedzić.
Bez wątpienia wycieczkę wirtualną można uznać za udaną, za co wyrazy wdzięczności dla nieztrudzonego i dociekliwego podróżnika i autora tekstu oraz zdjęć. ♡