Pałac Wodzickich w Kościelnikach, krótka historia
Kościelniki to dawna wieś, która została włączona w granice Krakowa w latach 70. minionego stulecia. Legendy głoszą, że król Kazimierz Wielki w XIV stuleciu w Kościelnikach kazał wybudować zamek dla swojej nieślubnej córki – pani Kościelnickiej. W roku 1480, jak podaje Jan Długosz, we wsi istniał folwark rycerski, który był własnością Mikołaja Strasza h. Odrowąż.
Majątek w Kościelnikach niejednokrotnie zmieniał właścicieli. W wieku XVII posiadłość należała do Stanisława Lubomirskiego h. Szreniawa bez Krzyża. Przez jakiś okres majątek był we władaniu kapituły krakowskiej. Potem zaś należał do rodziny Morsztynów.
Na przełomie wieku XVII oraz XVIII Stefan Morsztyn postanowił wznieść pałac (po środku fortyfikacji). Potem majątek w Kościelnikach nabyła rodzina Wodzickich. Wodziccy przebudowali pałac w stylu klasycystycznym. Następnie obiekt należał do Stefana Potockiego. Przed drugą wojną światową budowla ponownie była we władaniu Wodzickich, którzy też przeprowadzili gruntowną renowację wnętrz.
W 1944 roku Wodziccy udostępnili pałac dla uchodźców z powstania warszawskiego. Na początku 1945 roku właściciele posiadłości w obawie przez nadchodzącą Armią Czerwoną opuścili obiekt, zabierając ze sobą również jego najcenniejsze wyposażenie. W okresie późniejszym w pałacu stacjonowały wojska radzieckie, które też doprowadziły do jego całkowitej dewastacji.
W latach 90. majątek powrócił do właścicieli i jest powoli odnawiany. Wielka szkoda, że teren przy pałacu nie jest dostępny dla zwiedzających. Myślę, że warto byłoby promować to mało znane miejsce dla turystów, ale również dla mieszkańców grodu Kraka.
Foto Andrzej Pietruszka, 20 czerwca 2020, info zaczerpnąłem ze strony polskaniezwykla.pl