Pałac (niegdyś zamek) w Strzelcach Opolskich. Fotorelacja

Strzelce Opolskie to miasto, które znajduje się w województwie opolskim. Jest siedzibą powiatu strzeleckiego. Historia miasta sięga zamierzchłych czasów. Osada prawdopodobnie istniała już na przełomie X oraz XI wieku. Wpływ na rozwój miejscowości miało korzystne położenie geograficzne. Osada znajdowała się na szlaku handlowym z Krakowa do Wrocławia. Zamek strzelecki istniał prawdopodobnie już pod koniec XII stulecia.

W 1290 roku Strzelce Opolskie otrzymały prawa miejskie z nadania księcia Bolesława I Opolskiego. Na początku XIV stulecia osada została stolicą samodzielnego księstwa, którym zarządzał syn Bolesława I Albert. Po objęciu władzy Albert zaczął budować nowy zamek w miejscu, gdzie niegdyś stał stary zniszczony gród. Prawdopodobnie był on otoczony fosą oraz murem obwodowym. Jak dokładnie wyglądał ów zamek nie jest do końca wiadomo, gdyż nie zachowały się dokumenty dotyczące jego budowy. Istnieją jedynie domysły historyków oraz badaczy obiektu. Po śmierci Alberta (nie miał potomków) księstwem strzeleckim zarządzali książęta niemodlińscy, a potem opolscy. Ostatnim księciem strzeleckim był Bolko V Głogówecki. Po jego śmierci księstwo zostało przyłączone do księstwa opolskiego. W jego granicach Strzelce były aż do roku 1532, kiedy to umarł Jan II Dobry – ostatni władca z linii Piastów opolskich. Następnie osada była pod jurysdykcją korony czeskiej.

Czesi często oddawali miasto w zastaw, co negatywnie wpływało na jego rozwój. W roku 1562 Strzelce Opolskie wykupił na własność radca cesarski Jerzy von Redern. Za czasów Jerzego zamek został przebudowany w renesansowy pałac.

W XVII stuleciu obiekt przeszedł we władanie rodziny Colonów, którzy również przyczynili się do jego rozwoju. Strzelce były własnością Colonów do roku 1807. Następnie miasto oraz pałac należał do rodziny Renardów. Hrabia Andrzej Maria Renard (generał wojsk saskich) postanowił przebudować pałac, nadając mu cechy neogotyckie. Obiekt całkowicie został pozbawiony cech obronnych. Do pałacu hrabia dobudował wysoką wieżę, z której można było podziwiać otaczający budowlę ogród w stylu angielskim. Renardowie niewątpliwie przyczynili się do rozwoju pałacu, przeznaczając na jego funkcjonowanie sporą sumę pieniędzy.

W roku 1945 pałac strzelecki został spalony przez Armię Czerwoną. Dzisiaj obiekt jest ruiną. Widoczne są jedynie jego mury, nie ma natomiast pokrycia. Na szczęście istnieją plany odbudowy pałacu. Odnowiona jest tylko wysoka wieża, która góruje nad obiektem. Pomimo tego, że pałac jest obecnie ruiną, to jednak warto go zwiedzić, gdyż posiada ciekawą i burzliwą historię.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, maj A.D. 2019. Tekst na podstawie strony internetowej „Zamki znane i nieznane” oraz strony internetowej Urzędu Miasta Strzelce Opolskie (sekcja zabytki).

Autor: Andrzej Pietruszka