Otmuchów to niewielkie miasteczko w województwie opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy Otmuchów. Osada usytuowana jest w południowo-zachodniej Polsce, nieopodal granicy z Republiką Czeską. Na blogach podróżniczych o Otmuchowie nie znajdziemy wiele informacji. Nie wiem jaki jest tego powód. Przecież omawiane miasteczko jest bardzo urocze, ciche i bardzo czyste. Miasto posiada ciekawe zabytki. Warto też zapoznać się z jego historią. Do Otmuchowa można łatwo dostać się koleją z Wrocławia, Kłodzka, Opola, Katowic czy Krakowa. Przez Otmuchów przebiega Podsudecka Magistrala Kolejowa. Z okna pociągu można podziwiać przepiękne widoki. W okolicach Otmuchowa znajdują się liczne szlaki turystyczne. Samo miasto, według mnie, jest bardzo atrakcyjne. W osadzie możemy zwiedzić barokowy kościół parafialny, zamek czy rynek z przepięknym ratuszem. Warto też zobaczyć, znajdujące niedaleko centrum Otmuchowa, Jezioro Otmuchowskie. Zapraszam serdecznie na spacer po Otmuchowie.
Krótka historia miasta
Historia miasta sięga czasów zamierzchłych. Na przełomie wieku X oraz XI Otmuchów stał się własnością biskupów wrocławskich. Miasto w średniowieczu odgrywało ważną rolę, posiadało rynek i inne ważne obiekty (m.in. zamek biskupi). Jan Długosz w swojej kronice pisał, iż w XIII stuleciu Otmuchów został zniszczony przez wojska mongolskie, prawdopodobnie zagładzie uległ również miejscowy zamek. Nieco potem miasto odbudowano. Otmuchów mianowano także miastem biskupim. Prawa miejskie osadzie nadal biskup Przecław z Pogorzeli, a miało to miejsce w roku 1347. Lokowano ją na prawie niemieckim. Znaczenie Otmuchowa wzrosło wraz z budową kolegiaty. W pierwszej połowie XV stulecie miasto zostało opanowane przez husytów, którzy splądrowali osadę. Zrabowali również kolegiatę oraz zamek, w którym znajdowało się wiele kosztowności. W okresie późniejszym husyci jeszcze dwa razy rządzili w Otmuchowie. Najeźdźcy, za każdym razem w zamian za opuszczenie miasta oraz zamku, żądali dużego okupu. Po epoce husyckiej miasto straciło na znaczeniu. Biskupi przenieśli siedzibę kolegiaty z Otmuchowa do nieodległej Nysy, co nie znaczy, że o miasto nie dbano. Biskupstwo zleciło przebudowę zamku oraz wzmocnienie murów. W wieku XV w Otmuchowie doszło do walk na tle narodowościowym pomiędzy Polakami a przybywającymi do miasta osadnikami niemieckimi. Poszło m.in. o sprawowanie mszy świętej w języku polskim w miejscowym kościele. W czasach renesansu w Otmuchowie wzniesiono ratusz oraz ponownie przebudowano zamek. Po wojnie trzydziestoletniej miejscowemu kościołowi przywrócono rangę kolegiaty. Rozkwit miasta miał miejsce za biskupa Franciszka Ludwika (1683-1732). Za jego kadencji w Otmuchowie wybudowano nowy barokowy kościół pw. św. Mikołaja. Wzniesiono również tak zwany „Zamek Dolny” oraz przebudowano zamek. W wieku XIX stuleciu w Otmuchowie wprowadzono sekularyzację majątków kościelnych. W 1820 miasto przyznano pruskiemu ministrowi Wilhelmowi von Humboldt. Do 1945 roku Otmuchów należał do Niemiec, a od 1945 jest w granicach państwa polskiego.
Panorama miasta Otmuchów (zdjęcia zrobione z wieży zamkowej)
Zamek biskupów wrocławskich, obecnie hotel
Tak zwany „Zamek Dolny”, nieopodal zamku głównego
Pozostałości murów obronnych
Rynek i ratusz
Wieża Wróbla z II poł. XIV stulecia, jedyna zachowana wieża w mieście
Budynek poczty
Kościół św. Anny
Kaplica św. Krzyża
Dworzec PKP
Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego
Zabytkowy wóz strażacki
Zabytkowy dom
Śpiący królewicz bądź królewna
Jezioro Otmuchowskie
Warto przyjechać do Otmuchowa! To piękne miasto! Co roku w lipcu w osadzie organizowane jest Lato Kwiatów, na którym prezentowane są różne ich rodzaje. Czasami Otmuchów jest właśnie nazywany „miastem kwiatów”.
Zdjęcia Andrzej Pietruszka, sobota, 12.02.2022