Ostrów Wielkopolski, wielkopolskie

Na chwilę opuszczamy województwo małopolskie i przenosimy się do Wielkopolski, a mianowicie do Ostrowa Wielkopolskiego. Otóż Ostrów to miasto powiatowe w południowej części województwa wielkopolskiego, jest siedzibą gminy i ważnych urzędów lokalnej administracji państwowej. Miejscowość może i nie posiada sporo zabytków, lecz warto zwrócić uwagę na konkatedrę, synagogę czy też ratusz z rynkiem itp. Zapraszam na spacer po mieście. Myślę, iż jest co zobaczyć w Ostrowie Wielkopolskim!

Konkatedra pw. św. Stanisława Biskupa

Świątynia znajduje się w diecezji kaliskiej, wraz z katedrą kaliską pełni funkcję kościoła katedralnego. Warto jednak podkreślić, iż katedra w Kaliszu pełni nadrzędną rolę. Dlatego omawiana świątynia nosi tytuł konkatedry bądź tzw. podkatedry. Budowla powstała na początku XX stulecia, na miejscu poprzedniego, drewnianego kościółka. Jej architektem był Roger Sławski, który postanowił, iż obiekt będzie w stylu neoromańskim. Działanie to było celowe, ponieważ miejscowi Niemcy budowali kościoły neogotyckie. Był to pewnego rodzaju manifest, ażeby podkreślić samodzielność Polaków w mieście i okolicy. Wybrano więc taki styl, który nawiązywał do romańskiego. Świątynię wybudowano z czerwonej cegły. Fasada ozdobiona jest kolumnami, tympanonem oraz rozetą z pięknymi witrażami. Wnętrze wypełniają kunsztowne polichromie, które wykonał Henryk Jackowski-Nostitz. Pięknie reprezentują się organy oraz ołtarz główny. W świątyni znajduje się obraz św. Anny z XVII stulecia. Jest on bardzo czczony w tutejszym kościele i traktowany jako cenna relikwia. Świątynia posiada mnóstwo elementów neoromańskich, są to na przykład małe okienka czy kolumny. Warto przyznać, iż kościół ten robi wrażenie. Jest bardzo duży i może przypominać zamczysko. Architektowi omawianej świątyni należy przyznać oryginalność i pomysłowość. Warto zobaczyć ten obiekt!

Rynek w Ostrowie Wielkopolskim

Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, pierwotnie ewangelicki, ob. katolicki

Jest to najstarsza budowla w mieście. Można stwierdzić, iż Ostrów jest stosunkowo młodym miastem. Budowlę wzniesiono w latach siedemdziesiątych XVIII stulecia. Pierwotnie był to kościół pw. św. Trójcy. Po 1945 roku przejęli go katolicy, ale od lat 90. ubiegłego wieku ponownie odprawiane są w nim również nabożeństwa ewangelickie. Obiekt jest więc współdzielony przez te dwa wyznania. Nawa budowli jest wykonana w technologii szachulcowej. Wnętrze jest typowe dla świątyń protestanckich. Ołtarz pochodzi z roku 1778, cenna jest również zachowana barokowa chrzcielnica. Kościół zwieńczony jest barokowym hełmem.

Synagoga w Ostrowie

Żydów do Ostrowa sprowadził w roku 1717 ówczesny właściciel miasta Jan Jerzy Przebendowski. Synagogę zaczęto budować w 1857 roku. Jej wznoszenie zakończono trzy lata później. Obiekt został wybudowany w stylu mauretańskim. Na szczęście obiekt ocalał podczas drugiej wojny światowej. Po 1945 roku synagoga pełniła funkcję magazynu mebli. Obecnie w budowli funkcjonuje Centrum Kultury „Forum Synagoga”. Wnętrze można zwiedzać przez cały tydzień, oprócz poniedziałków. Niestety, ja byłem w Ostrowie właśnie w poniedziałek i z tego względu nie miałem możliwości zobaczyć wnętrza tego pięknego obiektu. Szkoda!

Kościół św. Antoniego Padewskiego

Inne ostrowskie budowle

Zdj. Andrzej Pietruszka, 12 września 2022 roku, info na podstawie książki „Polska. 1000 zabytków, które musisz zobaczyć”, praca zbiorowa.

Autor: Andrzej Pietruszka