Na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, część druga

Przydonica i Podole-Górowa

Przydonica 

Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Przydonicy (powiat nowosądecki)

Przydonica to wieś w powiecie nowosądeckim województwa małopolskiego. Najważniejszym zabytkiem osady jest drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Różańcowej z roku 1527. Świątynia pełni również funkcję sanktuarium Matki Bożej. Omawiany kościół to gotycki obiekt o konstrukcji zrębowej. Posiada barokową wieżę. Budowla jest jednonawowa, natomiast prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Fundatorami świątyni są Gerałtowie oraz Gryfitowie. Kościół stanowi doskonały przykład XVI-wiecznej sztuki rzemieślniczej. Świątynię można zwiedzić jeszcze do końca września 2022 roku. Warto przyjechać i zobaczyć ten wyjątkowy obiekt na mapie województwa małopolskiego.

Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć obraz Matki Boskiej Przydonickiej. Jest on umiejscowiony w centralnej części ołtarza głównego. Warto podkreślić, iż obraz ten został podarowany miejscowej parafii przez króla Jana III Sobieskiego, który wracał ze zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. To właśnie m.in. w Przydonicy zatrzymał się na chwilę oddechu polski władca. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dzieło to powstało w wieku XVII. W wiekach późniejszych obrazowi dodawano nowe elementy. Należałoby tutaj wymienić m.in. dwa anioły. Jest to niewątpliwie cenna relikwia.

Powyższe malowidła zwiedzający może podziwiać w prezbiterium świątyni. Pochodzą one prawdopodobnie z I połowy XVII stulecia. Polichromie te przedstawiają najważniejsze wydarzenia sceny z życia Zbawiciela. Są to najstarsze malowidła w opisywanym kościele, należy dodać, iż zachowały się one w całkiem niezłym stanie.

Tryptyk Madonny Apokaliptycznej

Dzieło to datowane jest na rok 1460. History twierdzą, iż tryptyk ten pochodzi z wcześniejszej świątyni, która stała w tym samym miejscu, co obecna.

Detale tryptyku

Po prawej stronie znajduje się inny tryptyk. Pochodzi on prawdopodobnie z XVI stulecia. Można zobaczyć na nim Matkę Boską z małym Jezusem, jak również św. Katarzynę oraz św. Mikołaja. Opisywany tryptyk ukazuje również scenę męczeństwa św. Katarzyny.

Ciekawy drewniany budynek, który stoi nieopodal świątyni. Może spichlerz?

Informacje o kościele na podstawie ulotki informacyjnej, którą można nabyć przy wejściu do świątyni.

Podole – Górowa

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu – Górowej

Podole – Górowa to wieś, która bezpośrednio graniczy z Przydonicą. Omawiana osada nosiła niegdyś nazwę Stara Przydonica. Pierwsza parafia w Podolu istniała już w XIV stuleciu. Obecny kościół pochodzi z początku XVI wieku. Jest to gotycka świątynia, która na przestrzeni lat nabyła wiele cech baroku. We wnętrzu zachowały się gotyckie malowidła. Kościół co prawda nie jest na liście drewnianych obiektów, który można zwiedzać latem w roku 2022. Mnie akurat udało się zobaczyć wnętrze świątyni z tego względu, iż była to sobota. W ten dzień tygodnia często ma miejsce ślub, chrzest czy pogrzeb. Dlatego jest możliwość zerknąć chociaż na chwilę do wnętrza tej świątyni.

Gotyckie malowidła

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, wrzesień 2022 roku

Autor: Andrzej Pietruszka